Najlepsze telewizory LCD cz.2 - od 2500 do 5000zl

Najlepsze telewizory LCD cz.2 - od 2500 do 5000zl
Źródło zdjęć: © Sharp

29.05.2008 15:47, aktual.: 29.05.2008 23:31

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Przedstawiamy wam drugą część przeglądu najlepszych telewizorów na Mistrzostwa Europy EURO 2008. Zmiana telewizora to zakup na lata, dlatego warto wybrać mądrze, poświęcając trochę czasu na dokładną analizę parametrów technicznych i możliwości.

W pierwszej części pisaliśmy o kluczowych parametrach opisujących możliwości telewizora, jak kontrast, kąty widzenia, czas reakcji matrycy, czy też jasność - znajdziesz ją TUTAJ
Telwizory LCD różnią się pod wieloma względami, jendak matryca jest zawsze kluczowym elementem wpływającym na jakość obrazu.

TN Film (Twisted Nematic + Film)

Ekrany TN są najczęściej używanymi matrycami w przemyśle LCD. Ich szerokie zastosowanie wiąże się głównie z niskim kosztem produkcji. Matryce te stosuje się najczęściej w tanich rozwiązaniach domowych oraz biznesowych, a także ze względu na niski czas reakcji piksela w produktach przeznaczonych dla komputerowych graczy. Czas reakcji piksela to największa zaleta ekranów opartych o technologię TN.
Największe problemy matryc TN to przede wszystkim stosunkowo wąskie kąty widzenia, szczególnie w pionie oraz słabe odwzorowanie kolorów. Poziom czerni jak i kontrast w najnowszych odsłonach osiągnął już wysoki pułap, podobnie jak możliwości reprodukcji kolorów. Matryce TN mogą wyświetlić maksymalnie 16.2mln do 16.7mln kolorów. Mniejsza ilość barw pozwala na osiągnięcie niższego czasu reakcji ekranu oraz znacznie niższych kosztów produkcji.

Obraz
© ZOBACZ NAJLEPSZE TELEWIZORY (fot. Sharp)

MVA (Multidomain Vertical Alignment)

MVA to technologia opracowana przez Fujitsu-Siemens w 1998 roku. Miała stanowić kompromis pomiędzy szybkimi ekranami TN, a doskonałymi pod względem reprodukcji kolorów IPS. Z jednej strony MVA oferowało niski czas reakcji piksela (około 25ms) z drugiej zaś przyzwoite odwzorowanie kolorów oraz szersze niż w przypadku ekranów TN kąty widzenia. MVA wprowadziło również wysoki poziom kontrastu, który dotychczas nie był osiągalny w ekranach TN oraz IPS bez użycia technologii takich jak DFC (Digital Fine Contrast).
Wraz z pojawieniem się technologii overdrive, podnoszącej czas wznoszenia piksela, światło dzienne ujrzały matryce P-MVA. Ekrany P-MVA wprowadziły niższy czas reakcji w przejściu piksela pomiędzy stanami szary-biały-szary.

MVA to technologia, która pomimo lepszej jakości barw niż w TN nadal cierpi na niedoskonałość odwzorowania kolorów związaną z ułożeniem pikseli i sposobem przenikania światła.

ZOBACZ NAJLEPSZE TELEWIZORY LCDZOBACZ NAJLEPSZE TELEWIZORY LCD

PVA (Patterned Vertical Alignment)

PVA została opracowana przez firmę Samsung (która nadal pozostaje największym producentem tego typu ekranów) jako alternatywa dla MVA. Konstrukcja matryc PVA jest podobna do MVA, kryształy zlokalizowane w domenach zmieniają położenie tak, aby użytkownik patrząc praktycznie z dowolnego kąta widział zawsze niezmienny obraz. Podobnie jak w ekranach MVA jakość kolorów nie jest najlepsza, dlatego też ekrany te nie są stosowane w profesjonalnych monitorach graficznych.

PVA pozwala na osiągniecie na tyle dobrego odwzorowania kolorów, kątów widzenia, czerni oraz kontrastu, że możliwe jest implementowanie tego typu rozwiązań w monitorach profesjonlanych (nie graficznych) Obecnie ekrany PVA/S-PVA (zmniejszony czas reakcji piksela, podobnie jak w P-MVA), dzięki nieustannie malejącemu czasowi reakcji piksela stają się jednymi z popularniejszych rozwiązań. Użytkownicy cenią sobie głównie jakość kolorów (wyższą niż w przypadku monitorów TN), szerokie kąty widzenia umożliwiające oglądane niezmienionego obrazu na raz przez klika osób, wysoki kontrast (nawet 3000:1. oraz stosunkowo niski czas reakcji piksela.

Obraz
© ZOBACZ NAJLEPSZE TELEWIZORY LCD (fot. LG)

IPS (In-Plane Switching)

Matryca typu IPS czyli In-Plane Switching ujrzała światło dzienne po raz pierwszy w roku 1996. Nazwa In-Plane Switchnig pochodzi od specyficznego zachowania ciekłych kryształów ułożonych w komórkach ekranu, które leżą zawsze w tej samej płaszczyźnie, zawsze równoległej do płaszczyzny ekranu. Wyprodukowana przez Hitachi matryca powstała jako odpowiedź na kiepskie kąty widzenia oraz słabe charakterystyki kolorystyczne uzyskiwane na dominujących wówczas ekranach TN. Ekran IPS pozwalał na oglądanie obrazu bez denerwujących przekłamań w dużo szerszych kątach, a przede wszystkim oferował o wiele lepsze kolory. Niestety matryce miały jedną zasadniczą wadę: czas odpowiedzi piksela wynosił wówczas około 50ms, co całkowicie dyskredytowało IPS w przemyśle multimedialnym. Unowocześniona matryca, również za sprawą Hitachi ukazała się w roku 1998 S-IPS (Super-IPS) wprowadzała udogodnienia technologii IPS jednocześnie zmniejszając czas reakcji. Chociaż kolory dorównywały już powoli tym znanym z monitorów CRT to kontrast
pozostawał nadal bardzo słaby. Działo się to za sprawą stosunkowo kiepskiej czerni reprodukowanej przez ekrany S-IPS. W obecnych czasach LG oraz Philips pozostają jednym z największych producentów tych właśnie ekranów.

Kolejną odsłoną wciąż eksploatowanej technologii IPS jest model matrycy A-TW-IPS (Advanced True White IPS). Produkowane przez LG.Philips głównie dla NEC ekrany wyposażone w specjalny filtr (True White) umożliwiający zbliżenie się do bardziej naturalnej bieli oraz podniesienie skali kolorów.

Opracowano na podstawie materiałów producentów (NEC, Samsung, LG)

ZOBACZ NAJLEPSZE TELEWIZORY LCDZOBACZ NAJLEPSZE TELEWIZORY LCD

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)
Zobacz także