Najlepsze technologie, jakie spotkasz w rowerach w roku 2017

Najlepsze technologie, jakie spotkasz w rowerach w roku 2017

Najlepsze technologie, jakie spotkasz w rowerach w roku 2017
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
13.01.2017 16:23

Wydawać by się mogło, że rower jest takim urządzeniem, które niewiele się zmienia. O ile w samochodach rok w rok pojawiają się nowe urządzenia i technologie, tak w przypadku rowerów na pierwszy rzut oka nie widać takiego postępu. Rzeczywistość jest jednak inna i także miłośnicy podróży na dwóch kółkach mogą się w 2017 spodziewać kilku bardzo ciekawych nowości. Elektrycznie zmieniane przerzutki czy kask, który sam wykrywa moment hamowania i zapala ostrzegawcze światła. Zobaczcie najciekawsze nowości w świecie rowerów.

1 / 5

Elektryczna zmiana przerzutek – prawie jak automatyczna skrzynia biegów

Obraz
© XShifter | XShifter

Shimano XTR Di2 był pierwszym w pełni zautomatyzowanym systemem służącym do zmiany przełożeń w rowerze. Elektroniczny wyświetlacz, manetki przy kierownicy i system siłowników elektrycznych zapewniają łatwą i wygodną zmianę przełożeń. Niestety, to gadżet dla zamożnych osób, bo jego cena zaczyna się od 800 Euro (około 3500 zł). Jednak w roku 2017 na rynku pojawi się znacznie tańsza alternatywa. Za około 800 zł będziemy mogli wyposażyć nasz rower w elektryczną przekładnię przełożeń, którą montuje się na posiadanym przez siebie rowerze. XShifter pasuje do większości rowerów i zamontowanych w nich przerzutek. W zestawie znajduje się bezprzewodowy kontroler montowany na kierownicy oraz dwa siłowniki elektryczne. Dzięki temu prosto i wygodnie będziemy mogli zmieniać przełożenia.

2 / 5

Rowerowy kask XXI wieku

Obraz
© Brooklyness | Brooklyness

Jeśli szukacie zaawansowanego kasku, wyposażonego w system kamer i oświetlenie, to w roku 2017 będziecie mogli kupić urządzenie Brooklyness Classon. Oprócz podstawowej funkcji, jaką jest ochrona głowy, ten kask oferuje znacznie więcej. Dzięki wyposażeniu go w baterię i system oświetlenia, dostajemy kompletny system poprawiający nasze bezpieczeństwo na drodze. Kask ma wbudowane kierunkowskazy, automatyczne światło stopu, a nawet jest w stanie ostrzec rowerzystę o martwych strefach. Co ciekawe, nie musimy wykonywać żadnych czynności. Wbudowany akcelerometr rozpoznaje kiedy hamujemy, a system rozpoznawania ruchów ciała i głowy, w połączeniu z kamerą, samoczynnie włącza kierunkowskazy. Kamery analizują także ruch przed i za rowerzystą i są w stanie ostrzec kierującego przed potencjalnie niebezpiecznym manewrem. Możemy także strumieniować obraz z przedniej kamery do serwisów społecznościowych (po sparowaniu kasku z telefonem) lub skorzystać z kasku jako z wideorejestratora. Cena: 300 USD (około 1250 zł).

3 / 5

Inteligentne okulary dla rowerzysty

Obraz
© Everysight Raptors | Everysight Raptors

Pomysłów na stworzenie gogli czy też okularów dedykowanych specjalnie dla rowerzystów było już kilka, jednak Everysight Raptors wyglądają na tym tle wyjątkowo atrakcyjnie. Ich zasada działania przypomina nieco Google Glass albo Microsoft HoloLens. Rowerzysta dostaje wszystkie niezbędne informacje, które wyświetlane są bezpośrednio przed jego oczami, a jednocześnie nie ograniczają pola widzenia, czy też nie wymuszają oderwania wzroku od drogi.

Obraz
© Everysight Raptors | Everysight Raptors

Okulary podają informację o przebytym dystansie, średniej i aktualnej prędkości, pulsie, a także działają jako klasyczny zestaw głośnomówiący po sparowaniu z telefonem. Zintegrowana kamera może także pełnić funkcję wideorejestratora, a na ekranie mogą być wyświetlane wskazówki nawigacyjne. Urządzenie trafi do sprzedaży w pierwszym kwartale 2017.

4 / 5

Magnetyczne pedały

Obraz
© Maglock | Maglock

Magnetyczne pedały to kolejna nowość, która pojawi się w sklepach w roku 2017. Przeznaczone są dla rowerów górskich i osób, które intensywnie korzystają z nich w terenie. Magnetyczny mechanizm łączenia ich z butami mam być alternatywą dla klasycznych zapięć, których nie lubi spora część rowerzystów. W sytuacji upadku mogą one skutecznie uwięzić stopę i tym samym przyczynić się do kontuzji. We wnętrzu każdego z pedałów znajduje się 10 wyjmowanych magnesów neodymowych o łącznej sile przyciągania równej 16 kg. Zwiększając lub zmniejszając ich liczbę można regulować siłę, z jaką urządzenie będzie utrzymywało but. Aby system zadziałał, to do podeszwy buta musimy przytwierdzić niewielką metalową płytkę, która połączy oba elementy. Cena: około 450 zł.

5 / 5

Rower wyposażony we wszystko

Obraz
© Volata | Volata

Jeśli nie macie ochoty na mozolne doposażanie swojego roweru we wszystkie możliwe gadżety, to może od razu kupić gotowy i komplety produkt. Rower Volata wyposażony został w mnóstwo przydatnych udogodnień. W rower budowano chociażby zintegrowane z ramą i kierownicą oświetlenie LED, elektryczny system zmiany przerzutek sterowany cyfrowo, elektryczny klakson, system monitorowania przed kradzieżą wraz ze śledzeniem położenia roweru przez GPS, czy zaawansowany komputer pokładowy z 2,4-calowym wyświetlaczem. Całość zasilana jest z wbudowanego w ramę akumulatora, który ładowany jest z dynama podczas jazdy. Niestety, ten rower nie należy do tanich. Za najlepiej wyposażoną wersję będziemy musieli zapłacić około 15000 zł.

Źródło artykułu:WP Tech
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)