Najlepsze platformy do programowania dla dzieci

Na naukę programowania nigdy nie jest za późno, ale jak się również okazuje, nie jest i za wcześnie. Na zajęcia z kodowania uczęszczać mogą już siedmiolatki, z powodzeniem kontynuując programistyczną ścieżkę edukacyjną aż do ukończenia liceum. Platformy edukacyjne dla dzieci oraz programy nauczania dla młodzieży są skomponowane w taki sposób, aby już od początku w przejrzysty sposób wprowadzać młodych adeptów w podstawy programowania. Jak to dokładnie wygląda i gdzie można zapisać młodego ucznia na pierwsze takie zajęcia?

Najlepsze platformy do programowania dla dzieci
Źródło zdjęć: © Pixabay

04.09.2020 17:04

Tworzenie gier i aplikacji mobilnych

Uczniowie swoją przygodę z programowaniem rozpoczynają od tworzenia prostych animacji i interaktywnych historyjek. W trakcie wykonywania projektów utrwalają proste komendy i elementy kodu programistycznego, które później pozwalają na tworzenie coraz bardziej zaawansowanych kombinacji. Jednym z popularniejszych platform dla dzieci tego typu jest Scratch - język obiektowy, w którym dzieci programują elementy danego projektu przy pomocy kolorowych bloczków. Oprócz tworzenia gier komputerowych, uczniowie mogą postawić także pierwsze kroki w tworzeniu aplikacji mobilnych na telefon komórkowy. Przykładem oprogramowania do tworzenia takich programów jest App Inventor - dzięki niemu dzieci mogą tworzyć projekty swoich aplikacji na telefony z systemem operacyjnym Android.

Języki programowania

Istnieje kilka języków programowania, których podstawy można już wprowadzać nastolatkom. Dobrym przykładem jest chociażby Python, którego uczniowie mogą się uczyć programując elementy popularnej gry Minecraft. Alternatywą, dla trochę starszych może być język C# (C Sharp) - jego elementy takie jak pętle, tablice czy metody mogą być wykorzystane do zaprogramowania prostych programów i zgłębiania bardziej zaawansowanych tajników kodowania. Ważną rolę odgrywa tutaj osoba prowadząca zajęcia; trener programowania powinien czuwać nad procesem pracy ucznia, stymulując go do samodzielnej pracy i uważności.

Bezpłatne warsztaty programowania

Kursy programowania wspierają rozwój kreatywności, uczą analitycznego myślenia oraz rozwiązywania problemów. Aby rozbudzić ciekawość dziecka i naturalną chęć do zgłębiania wiedzy poprzez zabawę, można zapisać dziecko na warsztaty programowania. Jedną z organizowanych niebawem akcji jest siódma edycja wydarzenia Koduj z Gigantami, które oferuje całkowicie bezpłatne lekcje programowania pod okiem zawodowych programistów. Warsztaty objęte są honorowym patronatem Ministerstwa Cyfryzacji oraz Ośrodka Rozwoju Edukacji. W programie zajęć przewidziana jest nauka podstaw tworzenia gier komputerowych oraz aplikacji mobilnych, a także podstaw języka programistycznego. Zajęcia przeznaczone są dla uczniów od 7 do 19 roku życia, a organizatorem akcji jest szkoła Giganci Programowania - placówka edukacyjna organizująca kursy programowania dla dzieci i młodzieży w całej Polsce.

Aby zapisać się na zajęcia, wystarczy jedynie wypełnić formularz dostępny na stronie: www.kodujzgigantami.pl

Komentarze (0)