Najdłuższy w Chinach most autostradowy ponad wodą bliski ukończenia

Najdłuższy w Chinach most autostradowy ponad wodą bliski ukończenia

Najdłuższy w Chinach most autostradowy ponad wodą bliski ukończenia
Źródło zdjęć: © PAP/EPA | Aleksandar Plavevski
18.05.2017 14:31, aktualizacja: 18.05.2017 15:58

Mierzące w sumie 55 km połączenie autostradowe między Hongkongiem a Makau i Zhuhaiem na południu Chin to jeden z najśmielszych projektów tego typu na świecie. Budowa zostanie ukończona do końca roku.

Połączenie drogowe Hongkong-Zhuhai-Makau składa się m.in. z 23-kilometrowego odcinka mostu, czterech sztucznych wysp i 6,7-kilometrowego tunelu, dzięki któremu w górę Rzeki Perłowej wciąż będą mogły wpływać duże statki. Będzie to najdłuższy w Chinach most ponad wodą.

Będzie to również pierwszy most łączący Hongkong z Makau i leżącą po zachodniej stronie Rzeki Perłowej częścią prowincji Guangdong. Według planów *skróci on czas przejazdu z Hongkongu do Makau z ponad trzech godzin do ok. 30 minut *i przyczyni się do rozwoju turystyki i przemysłu transportowego na obszarze ujścia Rzeki Perłowej.

- Most staje się nowym symbolem tego obszaru – ocenił dyrektor wykonawczy zarządu mostu. - Jest przykładem chińskich zdolności budowania infrastruktury, budowy mostów, tuneli i sztucznych wysp. Zaznaczył przy tym, że w projekcie uczestniczyli również eksperci z ośmiu innych państw.

Choć rozpoczęta w 2009 roku budowa zakończy się jeszcze w tym roku, od decyzji władz Chin oraz specjalnych regionów administracyjnych Hongkongu i Makau będzie zależało, kiedy zostanie oddany do użytku – wyjaśnił Wei.

Obraz
© PAP/EPA | Aleksandar Plavevski

*Główny odcinek połączenia miał pierwotnie kosztować 15,73 mld juanów (ok. 8,5 mld zł), *ale – jak przyznał w lutym minister transportu Hongkongu Anthony Cheung – budżet został przekroczony. Ostatecznego kosztu projektu nie podano.

Media w Hongkongu zwracają uwagę, że od 2011 roku, kiedy rozpoczęła się budowa po stronie Hongkongu, w wyniku wypadków podczas prac zginęło co najmniej 10 robotników, a 600 zostało rannych.

Obraz
© PAP/EPA | Aleksandar Plavevski

Przeprawa jest wspólnym przedsięwzięciem chińskiej prowincji Guangdong oraz Hongkongu i Makau. Hongkong i Makau - byłe europejskie kolonie zwrócone Chinom w latach 90. ubiegłego stulecia – są obecnie specjalnymi regionami administracyjnymi i zachowują duży zakres autonomii w myśl zasady "jeden kraj, dwa systemy”.

- Można powiedzieć, że to jest jeden most i trzy systemy, gdyż system w Makau nie jest taki jak w Hongkongu ani taki jak w Chinach kontynentalnych - powiedział Wei. Wyraził przy tym przekonanie, że przeprawa będzie również "mostem psychologicznym, który zbliży do siebie te trzy strony”.

Obraz
© PAP/EPA | Aleksandar Plavevski

Prowincję Guangdong, Hongkong i Makau, które składają się na rozwijany przez Chiny obszar gospodarczy ujścia Rzeki Perłowej, zamieszkuje w sumie ok. 100 mln ludzi, a łączne PKB tych regionów w 2016 roku wyniosło ok. 1,36 bln dolarów. Według dziennika „South China Morning Post” dysponujący trzema dużymi portami morskimi obszar ujścia Rzeki Perłowej może rywalizować z największymi tego typu obszarami gospodarczymi na świecie, w tym obszarem Zatoki San Francisco, obszarem Zatoki Tokijskiej i obszarem Zatoki Nowojorskiej.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)