Najczęstsze błędy popełniane podczas zakupu lodówki

Kupno odpowiedniego modelu lodówki to inwestycja na lata, dlatego taka decyzja powinna być w pełni przemyślana. W końcu jest to urządzenie, które musi działać bez zarzutu. Aby ustrzec się przed dokonaniem zakupu nieodpowiedniego sprzętu, sprawdźcie jakie są najczęściej popełniane błędy przy jego wyborze.

Najczęstsze błędy popełniane podczas zakupu lodówki
Źródło zdjęć: © Eastnews | KRZYSZTOF WOJDA/REPORTER

14.03.2016 15:33

Zbyt pojemna lodówka

Dość częstym błędem popełnianym podczas zakupu lodówki, jest złe oszacowanie potrzebnej pojemności. Pamiętajmy, że urządzenie powinno być dopasowane przede wszystkim do wielkości rodziny, ale również do potrzeb domowników. Dlatego przyjmuje się, że dla jednej osoby wystarczy pojemność chłodziarki - 12. litrów. Natomiast dla każdego kolejnego członka rodziny pojemność powinna być zwiększana o 30 litrów. Warto również zaznaczyć, że efektywność lodówki - w dużej mierze - zależy od ilości przechowywanych produktów. Zatem, im więcej rzeczy przechowujemy w urządzeniu, tym sprzęt będzie działał bardziej efektywnie. W momencie, gdy w jej wnętrzu znajduje się tylko kilka produktów, chłodziarka będzie wykorzystywała energię, głównie, na chłodzenie powietrza.

Klasa energetyczna

Dokonując wyboru danego modelu sprzętu, w pierwszej kolejności zwracamy uwagę na jego cenę, a to duży błąd! Warto również sprawdzić, ile dane urządzenie pochłania energii. W większości przypadków lepiej jest dołożyć parę złotych, aby zakupiony sprzęt po określonym czasie zapewnił nam sporą oszczędność. W tym przypadku najistotniejszym wyznacznikiem jest klasa energetyczna. Dlatego warto jest wybierać urządzenia, które oznaczone są klasą A albo wyższą. Ponadto, dość istotnym parametrem jest zastosowanie systemu No Frost, które zapobiega powstawaniu szronu we wnętrzu lodówki. Jest to o tyle ważne, że nawet niewielka warstwa szronu skutkuje zwiększeniem poboru energii.

Lodówka powinna współgrać z wnętrzem kuchni

Zanim zdecydujemy się na dany model lodówki, powinniśmy zastanowić się nad miejscem, w którym ma stanąć. Z tego powodu należy bardzo dokładnie dokonać pomiarów i wziąć pod uwagę każdy milimetr. Pamiętajmy, że urządzenie powinno stać w miejscu zaciemnionym, w odpowiedniej odległości od ściany. Ponadto, lodówka nie powinna znajdować się w pobliżu piekarnika, kuchenki czy grzejnika. Oczywiście, istotny jest także czynnik estetyczny. Sprzęt nie tylko powinien być funkcjonalny, ale również dobrze prezentować się w kuchni.

Wyposażenie lodówki

Kolejnym błędem, popełnianym podczas zakupu lodówki jest niedokładne sprawdzenie elementów, wchodzących w skład wyposażenia. Pamiętajmy, że decydując się na dany model urządzenia powinniśmy sprawdzić każdy szczegół. Sprawdźmy zatem, czy lodówka posiada odpowiednie pojemniki - dedykowane konkretnym produktom, wysuwane i duże szuflady, balkoniki na butelki lub jajka czy strefy z regulacją temperatury. Oczywiście, wszystkie elementy konstrukcyjne powinny być wykonane z wytrzymałych i łatwych w czyszczeniu materiałów. Przydatnym dodatkiem mogą się okazać powłoki antybakteryjne, które chronią przed namnażaniem się drobnoustrojów we wnętrzu lodówki.

Temperatura mrożenia i zamrażania

Najważniejszą funkcją lodówki jest generowanie niskich temperatur, w których można bezpiecznie przechowywać żywność. Zatem, jeśli sprzęt ma niezawodnie chłodzić i zamrażać jedzenie, należy zwrócić uwagę na takie parametry jak: zdolność zamrażania czy zdolność utrzymywania temperatury podczas braku zasilania. Pierwszy czynnik informuje o tym, ile kilogramów jedzenia będzie można zmrozić w ciągu doby. Drugi powiadamia, jak długo lodówka będzie w stanie chłodzić pożywienie, jeżeli nastąpi np. awaria zasilania. Oczywiście, w kontrolowaniu temperatury pomocny będzie również system No Frost. Wyposażona w taką funkcję lodówka dysponuje wymuszonym obiegiem powietrza, który pozwala na utrzymanie stałej temperatury i stałego poziomu wilgoci. Dzięki temu możemy pozbyć się problemu w postaci szronu osadzającego się na powłokach wewnątrz urządzenia.

Opinie na temat danego modelu

Ostatnim, ale równie istotnym błędem jaki popełniamy przy zakupie lodówki jest brak uprzednio przeprowadzonego wywiadu. Bazując na wielu opiniach innych użytkowników, możemy dowiedzieć się takich informacji, o których wcześniej nie pomyśleliśmy przy ustalaniu kryteriów. Na przykład, może się okazać, że urządzenie chodzi zbyt głośno, a układ półek i szuflad nie spełnia oczekiwań podczas codziennego użytkowania. Dlatego, zanim dokonamy zakupu, poświęćmy chwilę i sprawdźmy, czy dane urządzenie jest warte uwagi, czy też nie. Może to nas uchronić przed wyborem nieodpowiedniego sprzętu.

Zobacz także: Tych rzeczy lepiej nie wkładać do kuchenki mikrofalowej

_ Źródło: goodhousekeeping / wybierzagd _

ag

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)