Najcelniejszy karabin świata

Najcelniejszy karabin świata

Najcelniejszy karabin świata
Źródło zdjęć: © sxc.hu
26.04.2011 13:01, aktualizacja: 26.04.2011 13:35

Wojskowi snajperzy, celują czasami do celów oddalonych o kilka kilometrów. Przy tak dużych odległościach, wystarczy niewielkie drżenie ręki, aby pocisk chybił celu. Naukowcy z laboratorium ORNL (Oak Ridge National Laboratory) pomogli rozwiązać problem wojskowych i skonstruowali system celowniczy, który powoduje, że celownik zawsze wskazuje dokładnie na wybrany cel

Nowy system celowniczy można zamontować na niemal każdym karabinie snajperskim. Rozwiązanie bazuje na serii czujników i skomplikowanych algorytmów, które w obliczają w czasie rzeczywistym nawet najdelikatniejsze odchylenia lufy karabinu i kompensują je w celowniku. Dzięki temu snajper, widząc cel w obiektywie ma pewność, że wystrzelony pocisk nie chybi.

Obraz
© (fot. sxc.hu)

Większość karabinów snajperskich dużego kalibru posiada po bokach lufy wyżłobienia, które pozwalają lepiej odprowadzać ciepło po oddaniu strzału i zmniejszają wagę broni. Naukowcy wykorzystali te wyżłobienia, prowadząc w nich szklane światłowody. Diody laserowe wysyłają sygnał świetlny wzdłuż tych światłowodów, który rozdzielany jest na dwa promienie: biegnący wzdłuż grzbietu i wzdłuż boku lufy. Następnie, na podstawie odchyłek tych promieniu obliczane jest przesunięcie lufy w danym momencie, które jest potem kompensowane, a wynik przenoszony jest do celownika, odpowiednio ustawiając krzyż celowniczy.

Kolejnym krokiem w rozwoju broni snajperskiej wydaje się być stworzenie karabinu, który będzie kompensował wszystkie warunki atmosferyczne, co w praktyce sprawie, że nigdy nie będzie "pudłował". Taka broń już powstała, o czym pisaliśmy jeszcze w zeszłym roku. Problem polega jednak na tym, że stworzony przez Lockheed Martin system jest ciężki, skomplikowany i bardzo nieporęczny. Rozwiązanie proponowane przez ORNL jest dużo bardziej praktyczne, i właściwie nie zmienia wagi karabinu.

GB/

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (205)