Najbardziej niezwykłe windy świata

Najbardziej niezwykłe windy świata
Źródło zdjęć: © Sean Mack / Wikipedia / CC

10 wind, które zapierają dech w piersiach

Są takie miejsca na świecie, gdzie to winda jest największą atrakcją. Podróż tym z pozoru zwyczajnym urządzeniem może być przeżyciem, które zapadnie nam w pamięć do końca życia. Czasami nie trzeba nawet wsiadać do windy, by stać w szoku, gdy obserwujemy jej pracę. Przykładem takiego efektu jest winda, która przenosi całe statki. Oto 10 najbardziej niesamowitych wind z całego świata. Każda z nich jest atrakcją, dla której warto odwiedzić podane, często egzotyczne lokalizacje.

Diabelski młyn z Falkirk, Szkocja

W Szkocji znajduje się winda obrotowa o funkcji śluzy wielostopniowej lub pochylni, przypominającej zasadą działania "diabelski młyn", służącej do pionowego transportu łodzi i innych jednostek pływających pomiędzy kanałem Forth and Clyde a kanałem Union. Wcześniej funkcję tę spełniało 11 śluz, które zastąpiono jednak tą nowoczesną konstrukcją. Jeśli będziecie w Szkocji, zdecydowanie warto znaleźć czas na zobaczenie tego cudu inżynierii.

GB/SW/GB

1 / 9

AquaDom, Niemcy

Obraz
© Dellex/Wikipedia/CC

W berlińskim hotelu Radisson Blu znajduje się AquaDom - wysokie na 25 m, cylindryczne akwarium - a wewnątrz nie go winda, którą pozwala obejrzeć morską faunę od wewnątrz. Budowa kompleksu AquaDom kosztowała 12,8 mln euro. Akwarium ma 11 metrów średnicy i wypełnione jest milionem litrów wody. W środku pływa 1500 ryb z ponad 50 gatunków. Są one codziennie karmione przez 3-4 płetwonurków, którzy przeznaczają na ten cel 8 kg pokarmu.

2 / 9

Globen, Szwecja

Obraz
© kallerna/Wikipedia/CC

Globen to znajdująca się w Sztokholmie arena narodowa Szwedów. W środku odbywają się głównie mecze hokeja i tenisa, a na zewnątrz - jest winda, która wywiezie nas na sam szczyt kopuły. Winda pokonuje 100 m w górę i dół kopuły, wywożąc ludzi na wysokość 130 m n.p.m. Jeśli wybieracie się do Sztokholmu w wakacje lub weekend, radzimy zarezerwować bilet na jazdę windą - na miejscu może się okazać, że wszystkie są wyprzedane.

3 / 9

Hammetschwand, Szwajcaria

Obraz
© baumanns/Wikipedia/CC

Winda Hammetschwand to najwyższe tego typu urządzenie w Europie. Wywozi turystów na punkt widokowy, z którego roztacza się piękny widok na jezioro Czterech Kantonów. Winda wywozi pasażerów na wysokość 153 m, a podróż trwa niecałą minutę.

4 / 9

Bailong, Chiny

Obraz
© Ivan Dubya/Wikipedia/CC

Jeśli szwajcarska winda Hammetschwand zrobiła na was wrażenie, chińska winda Bailong wprawi was w całkowite osłupienie. Otwarta w 2002 roku konstrukcja jest najcięższą i najwyższą windą świata. Przeszklona kabina wywozi pasażerów na wysokość 330 m. Do środka windy mieści się 50 osób, a podróż na szczyt trwa 2 minuty. Winda zamontowana jest do zbocza klifu w regionie Wulingyan. Budowie tej windy towarzyszyły kontrowersje natury ekologicznej - nie potrafiono ocenić wpływu konstrukcji na środowisko. W latach 2002 - 2003 winda nie działała aż przez 10 miesięcy, jednak nie z powodu protestów ekologów, ale bezpieczeństwa pasażerów.

5 / 9

Łuk Wjazdowy, USA

Obraz
© Fetchcomms/Wikipedia/CC

Gateway Arch to konstrukcja w kształcie 192-metrowego łuku, która jest jedną z głównych atrakcji Saint Louis, nad brzegiem rzeki Missisipi. Na szczyt łuku można wjechać za pomocą specjalnej windy. Składa się ona z 8 wagoników, z których każdy mieści do 5 osób. Podczas, gdy całość przemieszcza się po torach ułożonych wzdłuż krzywizny łuku, wagoniki zachowują poziomą orientację, obracając się okresowo o 5 stopni. Podróż na górę trwa około 4 minut, a droga powrotna - 3 minuty. Wąskie drzwiczki wagonika są przeszklone i pozwalają oglądać wewnętrzne klatki schodowej i konstrukcję łuku.

6 / 9

Santa Justa, Portugalia

Obraz
© Luca Galuzzi/Wikipedia/CC

Santa Justa to historyczna winda w stolicy Portugalii - Lizbonie. Łączy ona dwa poziomy miasta, co pozwala uniknąć męczącego wspinania się po długich schodach. Może nie jest to najwyższa, ani najbardziej spektakularna winda świata, ale z pewnością może pretendować do miana najpiękniejszej.

7 / 9

Lacerda, Brazylia

Obraz
© Saibo/Wikipedia/CC

Winda Lacerda jest jedną z najważniejszych atrakcji brazylijskiego miasta Salvador. Podobnie, jak portugalska konstrukcja, ta winda również łączy dwie części miasta: Cidade Baixa (dolne miasto) z Cidade Alta (górne miasto). Winda przewozi około 28 tys. pasażerów dziennie. Podróż na wysokość 72 m trwa 30 sekund.

8 / 9

Asansor, Turcja

Obraz
© Yabanci/Wikipedia/CC

W granicach miasta Izmir znajduje się kolejna winda, która łączy dwie dzielnice. Turecka konstrukcja została w 1907 roku sfinansowana przez żydowskiego bankiera. Obecnie na szczycie tej windy znajduje się jedna z najlepszych restauracji w Izmirze.

9 / 9

Muzeum Mercedes-Benz, Niemcy

Obraz
© ThyssenKrupp

Muzeum jednej z najsłynniejszych marek samochodów zawiera ekspozycje, które obrazują jakieś 125 lat rozwoju motoryzacji. Między wystawami przemieszczamy się natomiast za pomocą trzech futurystycznych wind. Na zewnątrz wyglądają one jak wielka metalowa kapsuła, a w środku doświadczymy gry świateł, która ma nas wprawić w zadumę. Choć podróż tą windą trwa zaledwie 30 sekund, fantastycznie przygotowuje nas do zwiedzania reszty kompleksu w Stuttgardzie.

GB/SW/GB

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (66)