Nagłe powodzie w całej Polsce. Zobacz, które miejsca zalało

Nagłe powodzie w całej Polsce. Zobacz, które miejsca zalało23.05.2019 16:27
Nagłe powodzie w całej Polsce. Zobacz, które miejsca zalało
Źródło zdjęć: © WP.PL

Mieszkańcy południa Polski borykają się obecnie z rosnącym poziomem Wisły i jej dopływów, co grozi podtopieniami, a nawet powodziami. Jakie miasta zagrożone są zalaniem?

Województwa małopolskie, podkarpackie, śląskie i świętokrzyskie rejony, które zagrożone są powodziami i podtopieniami. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla nich ostrzeżenie - najwyższego - trzeciego stopnia, ale trudna sytuacja jest również w lubelskim (alert drugiewgo stopnia).

Powódź w Krakowie

Gałtownie rosnący poziom wody w Wiśle jest zagrożeniem dla Krakowa. Prezydent miasta Jacek Majchrowski ok. godz. 11 ogłosił pogotowie powodziowe. Kulminacyjna fala na Wiśle do stolicy Małopolski dotrze w sobotę rano - Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Krakowa wskazuje, że poziom wody w piątek po południu wzrośnie do 3,6 m, a sobotę do 5,5 m, co może doprowadzić do powodzi.

Deszcz już teraz wywołał duże problemy. Tunele w Krakowie zostały zamknięte, a część linii autobusowych i tramwajowych nie kursuje. Trudne warunki na drogach doprowadziły do utworzenia się ogrmnych korków. Utrudnienia od rana czekają na kierowców na obwodnicy, ul. Opolskiej, Wielickiej czy Alejach Trzech Wieszczów.

289809181450861562
Źródło zdjęć: © WP.PL | Marcin Makowski

Wisła wylała się na krakowskich bulwarach, ale z podtopieniami borykają się również mieszkańcy innych części miasta. Zalany został m.in. Bieżanów.

Powódź w Bielsku-Białej i Kaniowie

Powódź zagroziła również Bielsku-Białej. Wysoki poziom rzeki Biała doprowadził do powstania licznych rozlewisk - zalana jest m.in. ul. Konwojowa i ul. Kustronia Zatopione został m.in. podziemne garaże.

Wystąpienie z brzegów rzeki Biała spowodowało problemy w Kaniowie. Odcięta została droga dojazdowa do portu lotniczego, a do tego zalanych jest wiele gospodarstw i domostw. Ciężkowice Tuchów to inne zagrożone miejscowości, w których wzmacniane są wały.

Trudna sytuacja w Dąbrowie Tarnowskiej

Bardzo trudne warunki panują w Dądbrowie Tarnowskie, co potwierdziła Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Szczególnie duze utrudnienia powstały w miesjcowościach Radwan i Breń (na rzeką Breń).

Powódź w Szczyrku i Rybarzowicach

Rzeka Żylica spowodowała duże szkody przez zniszczenie mostów i kładek, a jej wysoki poziom grozi powodzą w Szczyrku, Buczkowicach oraz Rybarzowicach. Część domostw jest odcięta od świata, a mieszkańcom starają się pomóc służby ratunkowe.

289809181451320314
Źródło zdjęć: © WP.PL | Marcin Makowski / WP

Stan powodziowy w Oświecimiu

Alarm powodziowy został ogłoszony w Oświęcimiu w odpowiedzi na wysoki poziom wody w Sole.

Groźna sytuacja w Nowym Sączu i Bochni

Przekroczenie stanu ostrzegawczego na rzecze Kamienica spowodowało ogłoszenie stanu ostrzegawczego w Nowym Sączu. Groźnie wygląda również sytuacja w Bochni w związku z podnoszącym się poziomem rzeki Raba.

Powodzie w okolicach Mielca

Powodzoe dotykają również okolice Mielca w woj. podkarpackim. W Izbiskach doszło do przerwania wału na zbiorniku retencyjnym. W gmienie Wadowice Górne koło Mielca doszło do podtopień, w wyniku których konieczne było ewakuowanie 18 osób.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)