Nagłe powodzie w całej Polsce. Zobacz, które miejsca zalało

Nagłe powodzie w całej Polsce. Zobacz, które miejsca zalało
Źródło zdjęć: © WP.PL
Mateusz Żołyniak

23.05.2019 16:27, aktual.: 30.05.2019 22:36

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Mieszkańcy południa Polski borykają się obecnie z rosnącym poziomem Wisły i jej dopływów, co grozi podtopieniami, a nawet powodziami. Jakie miasta zagrożone są zalaniem?

Województwa małopolskie, podkarpackie, śląskie i świętokrzyskie rejony, które zagrożone są powodziami i podtopieniami. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla nich ostrzeżenie - najwyższego - trzeciego stopnia, ale trudna sytuacja jest również w lubelskim (alert drugiewgo stopnia).

Powódź w Krakowie

Gałtownie rosnący poziom wody w Wiśle jest zagrożeniem dla Krakowa. Prezydent miasta Jacek Majchrowski ok. godz. 11 ogłosił pogotowie powodziowe. Kulminacyjna fala na Wiśle do stolicy Małopolski dotrze w sobotę rano - Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Krakowa wskazuje, że poziom wody w piątek po południu wzrośnie do 3,6 m, a sobotę do 5,5 m, co może doprowadzić do powodzi.

Deszcz już teraz wywołał duże problemy. Tunele w Krakowie zostały zamknięte, a część linii autobusowych i tramwajowych nie kursuje. Trudne warunki na drogach doprowadziły do utworzenia się ogrmnych korków. Utrudnienia od rana czekają na kierowców na obwodnicy, ul. Opolskiej, Wielickiej czy Alejach Trzech Wieszczów.

Obraz
© WP.PL | Marcin Makowski

Wisła wylała się na krakowskich bulwarach, ale z podtopieniami borykają się również mieszkańcy innych części miasta. Zalany został m.in. Bieżanów.

Powódź w Bielsku-Białej i Kaniowie

Powódź zagroziła również Bielsku-Białej. Wysoki poziom rzeki Biała doprowadził do powstania licznych rozlewisk - zalana jest m.in. ul. Konwojowa i ul. Kustronia Zatopione został m.in. podziemne garaże.

Wystąpienie z brzegów rzeki Biała spowodowało problemy w Kaniowie. Odcięta została droga dojazdowa do portu lotniczego, a do tego zalanych jest wiele gospodarstw i domostw. Ciężkowice Tuchów to inne zagrożone miejscowości, w których wzmacniane są wały.

Trudna sytuacja w Dąbrowie Tarnowskiej

Bardzo trudne warunki panują w Dądbrowie Tarnowskie, co potwierdziła Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Szczególnie duze utrudnienia powstały w miesjcowościach Radwan i Breń (na rzeką Breń).

Powódź w Szczyrku i Rybarzowicach

Rzeka Żylica spowodowała duże szkody przez zniszczenie mostów i kładek, a jej wysoki poziom grozi powodzą w Szczyrku, Buczkowicach oraz Rybarzowicach. Część domostw jest odcięta od świata, a mieszkańcom starają się pomóc służby ratunkowe.

Obraz
© WP.PL | Marcin Makowski / WP

Stan powodziowy w Oświecimiu

Alarm powodziowy został ogłoszony w Oświęcimiu w odpowiedzi na wysoki poziom wody w Sole.

Groźna sytuacja w Nowym Sączu i Bochni

Przekroczenie stanu ostrzegawczego na rzecze Kamienica spowodowało ogłoszenie stanu ostrzegawczego w Nowym Sączu. Groźnie wygląda również sytuacja w Bochni w związku z podnoszącym się poziomem rzeki Raba.

Powodzie w okolicach Mielca

Powodzoe dotykają również okolice Mielca w woj. podkarpackim. W Izbiskach doszło do przerwania wału na zbiorniku retencyjnym. W gmienie Wadowice Górne koło Mielca doszło do podtopień, w wyniku których konieczne było ewakuowanie 18 osób.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)