Nadchodzi rewolucja - roboty już nas nie potrzebują

Nadchodzi rewolucja - roboty już nas nie potrzebują

Nadchodzi rewolucja - roboty już nas nie potrzebują
Źródło zdjęć: © jupiterimages.com
01.12.2010 15:29, aktualizacja: 01.12.2010 15:51

Początki robotyki sięgają lat 60-tych, kiedy to firma General Motors uruchomiła pierwszy manipulator pracujący na linii produkcyjnej. Od tego czasu wiele się zmieniło. Roboty pomagają nam na co dzień w mniej...

Początki robotyki sięgają lat 60-tych, kiedy to firma General Motors uruchomiła pierwszy manipulator pracujący na linii produkcyjnej. Od tego czasu wiele się zmieniło. Roboty pomagają nam na co dzień w mniej lub bardziej skomplikowanych czynnościach i świetnie wywiązują się z powierzonych im zadań. Jednak odkąd człowiek rozpoczął badania w dziedzinie sztucznej inteligencji, niektórzy zaczęli się obawiać, jaka przyszłość nas czeka. Czy ludzkość jest zagrożona? Powstało wiele kinowych produkcji, w których człowiek traci kontrolę nad maszynami i musi stawić im czoła. Czy taki scenariusz jest możliwy?

Specjaliści ostrzegają przed nowymi technologiami, które mogą umożliwić produkcję robotów bez udziału człowieka. Wszystko to brzmi dość niewiarygodnie, jednak połączenie nowoczesnego oprogramowania z drukarkami 3D, może nieść ze sobą realne zagrożenie dla ludzkości. Takie rozwiązanie mogłoby stworzyć robotom idealne warunki nie tylko do samodzielnego uruchomienia produkcji, ale również prowadzenie prac badawczych, nad modelami, które możliwie najlepiej sprawdziłby się w realizacji konkretnych zadań –. a to wszystko bez udziału człowieka.

Naukowcy z Towarzystwa Fraunhofera nazwali tę technologię „genetyczne roboty”. Zaawansowane algorytmy programowania mogłyby umożliwić stworzenie kilku alternatywnych projektów, a następnie przeprowadzenie analizy, który z nich najlepiej sprawdziłby się w realizacji wybranego zadania. Choć podobne rozwiązania nie są żadną nowością, to algorytmy Towarzystwa Fraunhofera biorą pod uwagę takie czynniki jak prawa fizyki czy otaczające środowisko. Wszystko to hipotetycznie mogłoby rozpocząć rewolucję w dziedzinie robotyki.

Współczesne maszyny nie są na tyle zaawansowane, aby same mogły wymknąć się spod kontroli człowieka. Dlatego obawy przed rewolucją, na czele której stanęłyby roboty z pewnością są przedwczesne. Jednak powierzenie maszynom tworzenia samych siebie, może być nierozsądnym posunięciem, którego skutków nie jesteśmy w stanie przewidzieć.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)