Nadchodzą burze! Lepiej się zabezpiecz!
Wkraczamy właśnie w sezon burzowy. Jak donosi Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, średnia liczba dni burzowych w roku waha się od 20 do 25, jednak zdecydowana większość z nich przypada na okres letni. Czas więc pomyśleć, jak zabezpieczyć nasze domowe IT przed uderzeniami błyskawic.
Najpierw zastanówmy się przez chwilę, czym natura może nas zaskoczyć. Okres pomiędzy czerwcem i październikiem charakteryzuje się dużą liczbą burz, które mogą zmienić nasz sprzęt w bezużyteczny szmelc.
Co roku szkody (w odniesieniu do elektronicznego sprzętu) wywołane przez burze są szacowane na setki miliardów dolarów. Zwykle chodzi o zniszczone urządzenia, utracone dane i zmniejszoną produktywność.
Co nas może spotkać?
Podczas burz należy obawiać się przede wszystkim przepięć –. nagłych skoków napięcia elektrycznego. Czasem mogą wręcz doprowadzić do zniszczenia sprzętu, nie wspominając o utracie danych czy niższej wydajności naszych urządzeń.
Innym problemem są pojawiające się szumy, obejmujące różnego rodzaju zniekształcenia fal, wywołane też często przez nieregularny dostęp prądu. Dodatkowo, nasze użytkowe kłopoty mogą zostać zwielokrotnione za sprawą wentylatorów, czy też systemów chłodzenia, które źle znoszą przerwy w dostawach energii.
Na pierwszym miejscu należy wymienić częściowe i całkowite „blackouty”, wprowadzające prawdziwy chaos w działaniu sieci elektrycznej. Z tego powodu bardzo często użytkownicy tracą swoje, czasem bezcenne, dane.
Backupy głupcze...
Wydaje się to tak oczywiste, że w zasadzie nie powinno się o tym wspominać –. backupy to najważniejsza i najsilniejsza linia naszej obrony. Kopie zapasowe naszych danych pomagają nie tylko w przypadku niszczącej IT burzy, ale też w wielu innych wypadkach. Niestety większość użytkowników, zwykle z lenistwa, nie dba o to podstawowe zabezpieczenie.
Zabezpieczenia
Najbardziej popularnym zabezpieczeniem jest listwa przeciwprzepięciowa, stanowiąca zestaw kilku gniazdek elektrycznych umieszczonych wspólnie z bezpiecznikiem topikowym i ochronnikiem przepięciowym w jednej obudowie o kształcie podłużnej listwy.
Inny popularny sposób na przetrwanie burzy to system określany jako standby UPS (UPS –. ang. Uninterruptible Power Supply – Nieprzerywalne Zasilanie Energii), czyli zasilacz awaryjny, wyposażony w akumulator, pozwalający na nieprzerwane dostawy energii w wypadku zaniku napięcia.
Kolejna metoda, umożliwiająca uniknięcie problemów związanych z wyładowaniami atmosferycznymi, to linia interaktywna UPS. Układy line-interactive są urządzeniami opartymi na najnowszych technologiach stosowanych przy produkcji UPS-ów zapewniających bezprzerwowe podtrzymanie napięcia.
Tylko kilka naprawdę przodujących na rynku firm oferuje urządzenia w pełni zasługujące na to miano. Ponieważ są to urządzenia niezawodne, małe, ciche, o wysokiej sprawności oraz niejednokrotnie tańsze od konstrukcji double-conversion, a zarazem są nieporównywalne pod względem możliwości z układami off-line, powinny więc stać się standardem w zakresie urządzeń zapewniających bezawaryjne zasilanie.
Artur Olejniczak
ao/jg/jg