Na usługi w chmurze wydamy w tym roku ponad 370 milionów złotych

Specjaliści, którzy dla portalu Interaktywnie.com pokusili się o oszacowanie przyszłej wartości rynku przetwarzania danych w chmurze nie mają wątpliwości - branża cloud computingu jest bardzo perspektywiczna, jej wartość będzie rosła w tempie dwucyfrowym, ale to i tak wciąż tylko ułamek światowego rynku.

Na usługi w chmurze wydamy w tym roku ponad 370 milionów złotych

12.05.2014 | aktual.: 12.05.2014 11:44

Według koncernu IBM na "chmurę" do końca 202. roku globalnie wydamy 200 miliardów dolarów. Taka kwota nie wydaje się przesadzona, gdy weźmiemy pod uwagę, że z rozwiązań o nią opartych korzystać będą zarówno osoby prywatne, przedsiębiorstwa - małe i duże - jak i administracja publiczna. Sprzedaż, rozwój produktu, zarządzanie łańcuchami dostaw to tylko jedna z kilku potencjalnych zastosowań "chmurnej" technologii.

A jak jest w Polsce? Skromnie, ale nie bez kompleksów. Eksperci ankietowani przez Interaktywnie.com szacują, ze w tym roku wartość rynku cloud computingu w Polsce, obejmującego zarówno usługi wdrażane w modelu chmury prywatnej, jak i publicznej przekroczy znacznie 30. mln złotych. Średnia ich prognoz to ponad 370 milionów.

Obraz

Dla porównania, w 2013 roku średnia z prognoz snutych dla Interaktywnie.com przez przedstawicieli branży wskazywała na kwotę 29. milionów zł.

Jeśli chodzi o dynamikę wzrostu, to będzie ona zbliżona do wartości szacowanych w ubiegłym roku. Średnia z typowań specjalistów wynosi 26,7 proc. i jest nieco niższa od analogicznego odczytu z 201. roku (29,2 proc.).

Obraz

Tempo wzrostu mogłoby być szybsze, ale polskie firmy wciąż nie zdają sobie sprawy z korzyści płynących z rozwiązań w chmurze, którą zresztą błędnie utożsamiają z każdą niemal usługa dostępną online. A dostawcom tradycyjnych usług zależy na tym, by nic się w tej kwestii nie zmieniło. Chcą bowiem zachować dotychczasowe marże.

polskachmuratechnologie i nauka
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)