MWC 2016: Smartfon bez ramek, ale jednak z ramkami - ZTE Nubia Z9 3rd Gen

MWC 2016: Smartfon bez ramek, ale jednak z ramkami - ZTE Nubia Z9 3rd Gen22.02.2016 14:17
MWC 2016: Smartfon bez ramek, ale jednak z ramkami - ZTE Nubia Z9 3rd Gen
Źródło zdjęć: © Sebastian Kupski, Wirtualna Polska

Podczas targów MWC, ZTE pokazało kolejny raz swoją rodzinę "bezramkowych" smartfonów. Chiński producent szuka swojej niszy na rynku europejskim i to między innymi smartfony pozbawione widocznej krawędzi bocznej wyświetlacza miały być owym wyróżnikiem.

W Barcelonie, na stoisku ZTE, można było znaleźć modele ZTE Nubia Z9. Z9 Max Elite i Z9 Mini Elite. Przyjrzeliśmy się im nieco i sprawdziliśmy, czy rzeczywiście producentowi udało się pozbyć ramek. Nubia Z9 trzeciej generacji wygląda niemal identycznie jak jej poprzedniczka, o której pisaliśmy przy okazji targów IFA 2015 w Berlinie. Jest dość ciężka, kanciasta, nieco przypomina grubszą Xperię albo większego iPhone'a 5. W obu przypadkach Nubia, jeśli idzie o wygląd, odstaje od reszty. Z pewnością jego wygląd można nazwać "charakterystycznym". Ale mimo niezbyt urodziwej obudowy, Nubia od strony technicznej prezentuje się przeciętnie, nie ma tu żadnych zaskoczeń, ale kilka rozczarowań.

Napędzana przez dość wydajny procesor Snapdragon 810. który jednak - jak wiadomo - lubi się przegrzewać. Do wyboru mamy wersję z 3 GB RAM-u i 32 GB pamięci wewnętrznej oraz - i tu jest nieco ciekawiej - 4 GB RAM-u i 64 GDB pamięci wewnętrznej. Bateria o pojemności 2900 mAh pewnie pozwoli na jeden dzień używania smartfona. 5,2-calowy ekran wyświetla obraz w rozdzielczości FullHD, 1080 x 1920.

*Zobacz także: *MWC 2017 - zbiór wiadomości

Tyle, jeśli chodzi o specyfikację. Co z ramkami? One oczywiście są, ale producent sprytnie rozwiązał sprawę ich rzekomej nieobecności. Wyświetlacz wypchnięto nieco do przodu tak, aby pozostawić ramkę, która trzyma całość z tyłu. Tak więc "bezramkowy" smartfon to tylko pewna iluzja i oczywiście marketing. W rzeczywistości te ramki nie tylko są, ale też są widoczne. Również podczas targów MWC 201. mogliśmy zobaczyć Sony Xperię XA - ten smartfon rzeczywiście ma tak cienkie ramki po bokach, że umownie można powiedzieć, że ich nie ma. Tak więc bajka o "bezramkowej" Nubii to jedynie bajka. Producent miał sporo czasu, żeby dostosować swój produkt do zapowiedzi.

288764287177406611
Źródło zdjęć: © (fot. Sebastian Kupski, Wirtualna Polska)

Ale trzeba przyznać ZTE, że znane z poprzednich generacji Z9 rozwiązanie dotyczące wykorzystania zaokrąglonych krawędzi ekranu jest bardzo ciekawe. Jako, że ramka zostałą odsunięta do tyłu, krawędzie wyświetlacza są "gołe". To wykorzystano do skrótów gestami. FiT, czyli Frame Interaction Technology, to rozwiązanie, które umożliwia użytkownikowi manipulowanie niektórymi ustawieniami telefonu w nietypowy sposób –. wystarczy po prostu przejechać palcami po "bezramkowych" bokach Konfiguracji jest całkiem sporo:

288764287177537683
Źródło zdjęć: © (fot. Wirtualna Polska)
  1. Przesuwając jednym palcem po lewej krawędzi możemy przełączyć się między aplikacjami lub wyłączyć aplikację. Do wyboru są tez ustawienia pozwalające na uruchomienie konkretnych aplikacji –. w zależności od kierunku, w którym przesuwamy palce (góra/dół). Takie same możliwości oferuje nam prawa krawędź.
  1. Przesuwając jednocześnie palcami po prawej i lewej krawędzi w dół możemy zmniejszyć lub zwiększyć jasność wyświetlacza albo poziom głośności.
  1. Chwytając telefon pełną dłonią w taki sposób, aby dłoń zakryła zarówno prawą, jak i lewą krawędź, odblokujemy telefon.
  1. Wykonując tę czynność dwukrotnie (uścisk z oby stron krawędzi) wykonamy zrzut ekranu (screenshot) lub przełączymy się w tryb obsługiwania smartfona jedną ręką –. w przypadku tego drugiego obraz zmniejsza się i wyświetla marginesy po przeciwnej stronie ręki niż ta, która obsługuje Nubię 9.
  1. Przytrzymując telefon z lewej strony i klikając dużym palcem z prawej strony możemy wykonać zdjęcie i/lub dodać fotografię do ulubionych przeglądając album.
  1. Ostatnią czynnością, na jaką pozwala nam bezramkowa konstrukcja jest przytrzymanie telefonu czterema palcami w kątach ekranu w trybie horyzontalnym –. w ten sposób wykonamy zdjęcie.
288764287177996435
Źródło zdjęć: © (fot. Sebastian Kupski, Wirtualna Polska)

Smartfon Nubia Z9 nie jest odpowiednio przygotowany na europejski rynek. W menu zarówno przy ustawieniu języka polskiego, jak i angielskiego, znajdują się obszary, gdzie zamiast naszego alfabetu znajdziemy chińskie "krzaczki".

ZTE przygotowało także wersję z większym wyświetlaczem (5,5 cala - Z9 Max Elite) i z mniejszym (5,0 cala - Z9 Mini Elite).

IFA: Oto Zte Nubia Z9:

_ Sebastian Kupski _

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)