MWC 2010: Windows Phone 7 przypomina Zune

MWC 2010: Windows Phone 7 przypomina Zune

MWC 2010: Windows Phone 7 przypomina Zune
Źródło zdjęć: © heise-online.pl
16.02.2010 15:10, aktualizacja: 16.02.2010 15:42

Już pierwszego dnia targów MWC (Mobile World Congress) zaznaczył się pewien trend: właściciel komórki znajduje się w centrum uwagi firm oferujących oprogramowanie i sprzęt, a dzięki aparatowi ma jak najłatwiej poruszać się w realnych i wirtualnych światach. Także w systemie Windows Phone 7, którego debiut był już wielokrotnie przekładany, wszystko kręci się wokół użytkownika.

"Na rynku wypełnionym coraz bardziej podobnymi do siebie telefonami i coraz bardziej skomplikowanymi aplikacjami, my w pracach nad Windows Phone 7 skoncentrowaliśmy się na oczekiwaniach naszych klientów" – oświadczył Steve Ballmer. "Nie trzeba już kończyć studiów informatycznych, aby obsługiwać taki sprzęt". Zadanie postawione sobie przez firmę podczas prac nad Windows Phone 7 brzmiało: odróżnić się własnych, wcześniejszych produktów i od konkurencji –. stwierdził prezes Microsoftu.

Obraz
© Ekran startowy Windows Phone 7 Series: wiadomości z serwisów informacyjnych połączone z newsami z Facebooka (fot. heise-online.pl)

Microsoft połączył różne usługi: własne –. odtwarzacz Zune i sieć Xbox Live – oraz platformy Web 2.0 – np. Facebooka. Mobilny system Windows w wersji 7 ma działać tak, aby sprawiać przyjemność zarówno właścicielom prostszych aparatów, jak i użytkownikom smartfonów z wielkoformatowymi, pojemnościowymi ekranami dotykowymi i funkcją multitouch. Na stronie startowej zobaczymy ikony programów i widżetów ułożone w siatce kafelków, które Microsoft ochrzcił mianem Live Tiles (tablice); pokazują one przychodzące wiadomości oraz zdjęcia i informacje z serwisów internetowych.

Pod względem graficznym Windows Phone 7 mocno wzoruje się na microsoftowym odtwarzaczu MP3 Zune. Aplikacje i usługi są grupowane w sześciu obszarach nazywanych hubami informacyjnymi (Hubs). W dziale Ludzie (People) smartfon wyświetla szczegóły dotyczące kontaktów połączone z wiadomościami i zdjęciami z sieci społecznościowych. Przeglądarka zdjęć (Photos) ma uprościć oglądanie fotografii w serwisach internetowych. Sekcja Gry pozwala łączyć się z serwisem Xbox Live także z poziomu aparatu komórkowego. Odtwarzacz muzyki i wideo ma synchronizować ścieżki dźwiękowe, filmy i zdjęcia z materiałami zapisanymi na dysku komputera. W dziale biurowym znajdziemy oprogramowanie Office Mobile, SharePoint, OneNote i klienta poczty.

Obraz
© Książka adresowa do wszystkiego: lista kontaktów integruje strony profili i wiadomości z Facebooka i innych serwisów (fot. heise-online.pl)

Jak twierdzi Ballmer, pierwsze smartfony z Windows Phone 7 Series powinny się pojawić przed końcem bieżącego roku. Wśród partnerów, którzy wyprodukują aparaty z Windows Phone, Microsoft wymienia HTC, LG, Samsunga, Toshibę i Garmina. Koncern stawia przy tym ścisłe wymagania co do sprzętu –. przykładowo, każdy telefon będzie wyposażony w sprzętowy przycisk uruchamiający wyszukiwarkę Bing. Tajwański HTC już zapowiedział linię Windows Phones.

W segmencie systemów dla smartfonów Microsoft zaczął ostatnio tracić udziały na rzecz konkurentów –. takich jak BlackBerry i iPhone. Według analityków udział Microsoftu spadł poniżej 10 procent, podczas gdy jeszcze przed kilkoma laty wynosił 25 procent. Dzięki Windows Phone 7 firma z Redmond chce się wzmocnić. "Liczymy na to, że siódemka jest naszym szczęśliwym numerem" – powiedział Ballmer nawiązując do sukcesu najnowszej wersji Windows dla pecetów.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)