Trwa ładowanie...

MSPO 2019. Różowa broń w ofercie Fabryki Broni "Łucznik". Firma wyjaśnia, skąd taki wybór

Kolorowy karabinek brzmi jak pomysł rodem z gier wideo albo komediowych filmów akcji. Tymczasem barwna broń wręcz zdominowała cywilną część wystawy radomskiego "Łucznika" na targach zbrojeniowych w Kielcach. Czemu? Tłumaczenie jest bardzo sensowne.

Share
MSPO 2019. Różowa broń w ofercie Fabryki Broni "Łucznik". Firma wyjaśnia, skąd taki wybór
Źródło: WP.PL, Fot: Piotr Urbaniak
d1nunos

Pistolet VIS 100 pierwotnie powstał tylko dla wojska i pod nazwą PR-15 Ragun. Minister Mariusz Błaszczak podjął jednak decyzję, aby broń przemianować na VIS 100. Chodziło o nawiązanie do nazwy legendarnej polskiej broni, czyli VIS wz. 35. - pistoletu używanego przez Wojsko Polskie w czasie II wojny światowej. Ostatecznie VIS 100 trafił też na rynek cywilny.

Karabinek, a właściwie modułowy system broni strzeleckiej Grot, powstał natomiast po to, aby w łatwy sposób można było dostosować go do wymagań konkretnego użytkownika czy scenariusza działań.

VIS 100 WP.PL
VIS 100 Źródło: WP.PL, Fot: Piotr Urbaniak

To naprawdę ciekawe i zarazem solidne modele broni. Ale dlaczego radomskie zakłady zaczęły produkować je w pastelowych kolorach?

Czemu róż?

- Bo technologia daje taką możliwość - odpowiada WP Tech specjalista ds. handlu i marketingu Fabryki Broni "Łucznik", Dominik Łodygowski. - Wszystko dzięki powłoce ceramicznej w technologii Cerakote, która pozwala uzyskać niemalże dowolny kolor - tłumaczy.

d1nunos

Czy ktoś chciałby mieć taką kolorową broń? Wbrew pozorom tak. Jak wyjaśnia nam Łodygowski, w USA kolorowe pistolety i karabinki cieszą się naprawdę dużą popularnością.

Nie tylko efekt wizualny

Technologia Cerakote ma jeszcze jedno zastosowanie. Przez lata, aby zabezpieczyć broń, do jej tworzenia wykorzystywano albo stal nierdzewną, albo przeprowadzano zabieg zwany oksydowaniem. Chodzi o pokrycie metalu cienką warstwą jego tlenków, aby zapobiec korozji i nadać ładny dla oka efekt.

WP.PL
Źródło: WP.PL, Fot: Piotr Urbaniak

Cerakote, powłoka wymyślona przez amerykańską firmę o tej samej nazwie, nie tylko zabezpiecza metale i nadaje im nietuzinkowy wygląd, ale także poprawia właściwości smarne. Oczywiście nie musi być w kolorze pastelowym. Może to być matowa czerń albo militarna zieleń. Dwie pieczenie na jednym ogniu i jeszcze coś ekstra - można by rzec.

d1nunos

VIS 100 i karabinek Grot

Czym wyróżniają się te bronie? Pistolet VIS 100 to konstrukcja działająca na zasadzie krótkiego odrzutu lufy, ryglowanej przez przekoszenie w oknie wyrzutowym zamka. Wykorzystuje niezwykle standardowy nabój 9x19 mm Para.

Z kolei Grot działa na zasadzie odprowadzenia gazów przez boczny otwór w lufie. Może występować zarówno w układach kolbowych, jak i bezkolbowych. Ponadto, jest kompatybilny m.in. z magazynkami od popularnego AR-15 i umożliwia łatwe przekalibrowanie. W wersji cywilnej ma układ klasycznego karabinka i strzela wyłącznie ogniem pojedynczym, wykorzystując nabój .223 Rem.

d1nunos

Podziel się opinią

Share
d1nunos
d1nunos
Więcej tematów