MSI: aktywne chłodzenie bez prądu

MSI: aktywne chłodzenie bez prądu

MSI: aktywne chłodzenie bez prądu
Źródło zdjęć: © MSI
03.03.2008 08:30, aktualizacja: 05.03.2008 16:25

Air Power Cooler to najnowszy aktywny system chłodzenia chipsetu, który zostanie zaprezentowany przez firmę MSI na zbliżających się targach CeBIT. Jest to bardzo interesujące rozwiązanie, które, co ciekawe, nie wymagaja podłączenia do prądu - do zasilania wykorzystuje ono energię cieplną.

Air Power Cooler montowany jest na chipsecie płyty głównej. Zbudowany został w oparciu o silnik Stirlinga, czyli tzw. silnik cieplny, który przetwarza energię cieplną w energię mechaniczną. Zasada działania urządzenia jest więc następująca: podczas pracy komputera chipset nagrzewa się i wydziela ciepło ( oczywiście generują je również inne podzespoły ), którego część po "przetworzeniu" napędza umieszczony przed radiatorem ( połączony on jest za pomocą dwóch ciepłowodów ze stykającą się z powierzchnią chipsetu podstawą ) niewielki wiatrak. Rozwiązanie - jak twierdzi producent - charakteryzuje się 70-procentową sprawnością.

Obraz
© silnik Stirlinga (fot. MSI)

Dzięki temu Air Power Cooler - podobnie jak chłodzenie pasywne - nie wymaga podłączenia do prądu lecz w przeciwieństwie do niego wspomagany jest dodatkowo wentylatorem. Płyta główna z nowatorskim chłodzeniem ( są one częścią "zielonej" strategii MSI ECOlution ) zostanie zaprezentowana na mających się rozpocząć 4 marca w Hanowerze targach CeBIT 2008.

Strona producenta. - http://global.msi.com.tw

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)