Moc bez kompromisów, czyli Stephen Pritchard o telefonie SE XPERIA

Moc bez kompromisów, czyli Stephen Pritchard o telefonie SE XPERIA

17.12.2008 11:17, aktual.: 17.12.2008 11:40

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nazbyt długo użytkownicy telefonów biznesowych zmuszeni byli do kompromisów.
Podczas gdy aparaty telefoniczne dla zwykłych odbiorców stały się zgrabniejsze, bardziej eleganckie, a często też mniejsze, to urządzenia przeznaczone dla użytkowników biznesowych i zawodowych stawały się bardziej nieporęczne i w oczywisty sposób zaprojektowane „do pracy”.

Moc i funkcjonalność dla aplikacji biznesowych, owszem, mogą cechować dany model, ale niewiele jest biznesowych telefonów, które mogłyby sprostać temu bardzo subtelnemu celowi, jakim jest połączenie funkcjonalności i stylu. Takie telefony również nie były wiodącymi modelami w dziedzinie rozrywki czy funkcji multimedialnych, ponieważ producenci woleli w zamian za to wzmacniać funkcje związane z pracą, takie jak bezprzewodowe połączenie z siecią LAN, funkcja "push" dla wiadomości e-mail czy pełna klawiatura QWERTY.

W efekcie, użytkownicy biznesowi pragnący posiadać wysokiej jakości aparat fotograficzny lub w pełni wyposażony odtwarzacz muzyczny, zmuszeni byli do zakupienia osobnego urządzenia. Nierzadko skłaniali się do kupna drugiego telefonu do użytku prywatnego. Z kolei przedsiębiorstwa były niechętne stosowaniu multimedialnych telefonów zorientowanych na odbiorcę jako urządzeń korporacyjnych, z wielu powodów. Brak krytycznych funkcji biznesowych, takich jak wbudowane funkcje bezpieczeństwa, silne wsparcie dla funkcji „push e-mail”. czy własny system operacyjny, a także niedostatek narządzi do zarządzania telefonem zmuszały działy informatyki do wybierania spośród węższego zakresu inteligentnych telefonów biznesowych i bezprzewodowych urządzeń PDA - chociaż takie urządzenia nie spełniały oczekiwań pracowników.

Ewolucja urządzenia
Jednakże, w miarę jak rozrastał się rynek telefoniczny, zmieniały się również same urządzenia. Udoskonalenia sprzętowe, dotyczące oprogramowania, a w szczególności wzornictwa zapoczątkowały nową generację urządzeń, które zarówno nadają się dla celów biznesowych, jak i są kwintesencją stylu. Ponadto, projektanci byli w stanie połączyć konieczne funkcje biznesowe, takie jak szybkie połączenia radiowe i wsparcie dla poczty elektronicznej, kalendarz i synchronizacja kontaktów, z funkcjami, które chcielibyśmy mieć jako zwyczajni ludzie, zarówno w godzinach pracy, jak i po nich.

Niektóre z tych kroków są proste. Na przykład Sony Ericsson Xperia™. X1 unika topornego, plastikowego odczucia, jakie posiada wiele biznesowych inteligentnych telefonów. W zamian za to, multimedialny telefon Sony Ericsson stworzony jest jako kombinacja nierdzewnej stali matowej i polerowanej, z dotykowymi przyciskami i imponującym, żywo prezentującym barwy, trzy calowym ekranem high definition, o rozdzielczości 800 X 480 pikseli.

Przemysłowe wzornictwo telefonu również pozwala na zapakowanie maksymalnej ilości funkcji do jak najmniejszej przestrzeni. Klawiatura telefonu o wzornictwie typu "arc-slider" sprawia, że wygodnie jest na niej pisać mejle lub pracować nad długimi dokumentami, a równocześnie, za sprawą możliwości składania klawiatury, telefon Xperia™. X1 jest niewiele większy i tylko odrobinę cięższy, niż telefon o konwencjonalnych funkcjach. Projektanci Sony Ericsson zadali sobie sporo trudu, aby zapewnić, iż pomimo bogatego zestawu funkcji, Xperia™ X1 będzie wygodnie mieściła się w kieszeni. Dawno odeszła w przeszłość potrzeba używania nieestetycznych klamer do paska oraz futerałów, które kupowało się w opakowaniu razem z wcześniejszymi inteligentnymi telefonami biznesowymi i bezprzewodowymi urządzeniami PDA. Jednocześnie, wysokiej jakości, wykonane w sposób przemyślany wykończenie telefonu sprawia, że jest doskonale możliwe noszenie telefonu Xperia™ X1 ze sobą po godzinach pracy, bez ryzyka otrzymania etykietki kogoś, kto
jest permanentnie związany z biurem.
Jednakże dbałość o szczegóły wyraża się nie tylko we wzornictwie lub w wykończeniu modelu Xperia™. X1. Sony Ericsson nazywa to urządzenie telefonem multimedialnym – i ze słusznych powodów. Jak można spodziewać się po firmie, która wniosła do świata telefonii komórkowej zarówno markę Walkmen™, jak i Cyber-shot™, model Xperia™ X1 jest w pełni wyposażony w obydwu tych obszarach.
Telefon Xperia™. X1 posiada aparat fotograficzny o rozdzielczości 3.2 megapikseli, wyposażony w autofocus, funkcję "Photo Light” oraz tryb video. Wbudowany zestaw mediów obejmuje: Windows Media Player Mobile, serwis do wczytywania muzyki PlayNow, a także wsparcie dla słuchawek stereo Bluetooth. Dodatkową zaletą jest tu wbudowana pamięć 400 MB, z potencjalnie nieograniczoną możliwością dalszego przechowywania danych poprzez karty microSD. A jeśli tego jeszcze mało, telefon Xperia™ X1 wyposażona jest w radio FM. Jednakże z bogatego zestawu funkcji nie będzie zbyt wielkiego pożytku, jeżeli funkcje te są mało praktyczne lub trudne w użyciu. Niektóre sposoby, z jakich skorzystała firma Sony Ericsson, aby pokonać ten problem są fizyczne. Na przykład Xperia™ X1 posiada gniazdko do słuchawek o standardowym rozmiarze 3.5 mm zamiast wejścia typu minijack, co pozwala na użycie zarówno zwyczajnych słuchawek, jak i słuchawek znajdujących się w zestawie z telefonem.

Równie ważne natomiast jest umiejscowienie tego gniazdka na wierzchniej stronie telefonu, a nie na bocznej, lub - jak w przypadku naszych wielu konkurentów - na spodzie urządzenia. Umożliwia to na przykład łatwe słuchanie muzyki z telefonem w kieszeni albo ładowanie telefonu przy jednoczesnym korzystaniu ze słuchawek – sytuacje, które zbyt często uchodzą uwagi projektantów innych inteligentnych telefonów bogatych w funkcje. Inteligentne oprogramowanie
Chociaż firma Sony Ericsson dużą uwagę poświęciła fizycznym atrybutom telefonu Xperia™. X1, z równą dbałością o szczegóły potraktowała oprogramowanie telefonu. Znakiem rozpoznawczym najnowszej generacji telefonów jest zarówno strona sprzętowa, jak i ta związana z oprogramowaniem.
Obecnie, oprogramowanie Microsoft Windows Mobile zainstalowane jest niemal w co piątym telefonie komórkowym sprzedawanym w Europie Zachodniej, zgodnie z IDC, a platforma ta powiększa się w rocznym tempie 32%1 Telefon Xperia™. X1 opiera się na najnowszej wersji platformy Microsoft's Windows Mobile, Windows Mobile 6.1 Professional. Jedną z pierwszych charakterystycznych cech Windows Mobile 6.1 jest sposób, w jaki integruje się z aparatem telefonicznym, aby wspierać siedem różnych interfejsów. Dlatego Xperia™ X1 łączy w sobie łatwość użytkowania ekranu dotykowego z precyzją rysika. Dodając do tego elastyczność fizycznej klawiatury, a także cały zakres wirtualnych klawiatur ekranowych oraz nawigację joystickiem optycznym, otrzymamy możliwość łatwego dostępu do aplikacji prawie w każdych okolicznościach.
Sebastian-Justus Schmidt, CEO, Spb Software komentuje: „Połączenie oprogramowania, sprzętu i wysoce responsywnego ekranu dotykowego sprawia, że Xperia™. X1 jest nadzwyczaj seksownym telefonem biznesowym, który sprawia, że profil typowego użytkownika Windows Mobile może się nieco zmienić."
Samo oprogramowanie Windows Mobile 6.1 łączy aplikacje, z którymi użytkownicy są już zaznajomieni –. takie jak Microsoft Office Mobile i Outlook Mobile – z usługami takimi jak bezpośrednie połączenie z biurową pocztą elektroniczną poprzez Microsoft Exchange. „Ludzie chcą, aby ich telefony były tak bezkolizyjnie zorganizowane jak ich dzień", powiedział Alfredo Patron, dyrektor Microsoft Mobile Communications Business EMEA. "Oznacza to zapewnienie bezpiecznych narzędzi biznesowych, jak również ekscytujących aplikacji i usług, które będą pasowały do ich doświadczeń z codziennej pracy przy biurku. Opracowany tak, aby dostarczyć Ci wszystkiego, czego potrzebujesz będąc w ruchu, model X1 posiada tysiące różnych aplikacji, zapewnia dostęp do szerokiego zakresu usług Internetowych i może być zabezpieczony wewnątrz przedsiębiorstwa. Niesie ze sobą całkowicie nowy poziom integracji stylu życia i może być jedynym urządzeniem dla wszystkich aspektów Twojego życia.”
Jednakże Sony Ericsson, korzystając z platformy Windows Mobile 6.1 dodał jeszcze coś od siebie, w formie paneli Xperia™. Native Panels. Aż do dziewięciu z nich można ustawić w telefonie, w każdej chwili, co daje użytkownikom dosłownie setki różnych sposobów, na które mogą spersonalizować swoje telefony.

Korzystając z paneli łatwo jest przemieszczać się pomiędzy ulubionymi ustawieniami związanymi z pracą i życiem prywatnym, na przykład: panele są uruchamiane dotykowo, a więc jest to po prostu kwestia dotknięcia przycisku w celu aktywowania paneli, a następnie dotknięcia tego, który sobie życzysz. A zatem właściciel modelu Xperia™. X1 może przemieszczać się pomiędzy pocztą biurową na Exchange, a prywatną, albo może on ukryć pocztę całkowicie.
Poświęciwszy niewiele czasu na ustawienia, równie łatwo jest spersonalizować telefon Xperia™. X1 w celu skorzystania z rozrywkowych funkcji telefonu podczas lotu samolotem, poprzez umieszczenie na jednym panelu wbudowanego trybu „podczas lotu”, mediów i odtwarzaczy muzycznych, albo przygotować telefon na weekend wypełniony wydarzeniami sportowymi poprzez przywołanie nagłówków z ulubionych stron Internetowych. Gdy nadchodzi poniedziałek, znów wystarczy jeden dotyk palca, aby przywrócić telefon do „trybu pracy”, a nawet do uprzednio skonfigurowanego panela biurowego. Sony Ericsson wypuścił na rynek darmowy zestaw do tworzenia oprogramowania, aby firmy, a także indywidualni programiści, mogli stworzyć swoje własne aplikacje kompatybilne z panelem. Jeden z takich paneli opracowany został przez zewnętrznego dostawcę rozwiązań, Dashwire. Zapewniają bezpłatne usługi pomocy użytkownikom w łatwym przeniesieniu ich kontaktów, SMS-ów, fotografii, filmów video, rozmów i innej zawartości z telefonu Xperia™ X1 na ich
prywatne konto w Internecie, gdzie mogą skopiować dane i łatwo podzielić się doświadczeniami z przyjaciółmi oraz gronem znajomych w serwisach społecznościowych. Panele otwierają ekscytujący wachlarz możliwości dla użytkowników, dzięki czemu mogą wchodzić w interakcje z ich własnymi, spersonalizowanymi doświadczeniami, a także dla programistów, aby pomogli użytkownikom te doświadczenia ożywić", powiedział Ford Davidson, założyciel i CEO firmy Dashwire. „Poprzez stworzenie osobistego panelu umożliwiliśmy naszym użytkownikom błyskawiczny dostęp do ich wszystkich zdjęć przechowywanych na własnym serwerze firmy (tzw. przechowywanie „in the cloud”), po prostu za sprawą kilku dotknięć palców.
Inna firma, Spb Software, również zadała sobie wiele trudu, aby stworzyć panele, które odzwierciedlałyby osobowość telefonu. "Kiedy tworzyliśmy panel interfejsu użytkownika dla Xperia™. X1, staraliśmy się uzupełnić czysty metaliczny styl tego eleganckiego i pełnego mocy telefonu", stwierdza Sebstian-Justus Schmidt, CEO, Spb Software.

Łatwy w użyciu na pierwszy rzut oka, prosty dla dyrektora informatyki
Opracowując telefon Xperia™. X1, firma Sony Ericsson poszła dalej, niż jakikolwiek inny producent telefonów multimedialnych, tworząc mariaż spełnienia potrzeb zarówno wymagających użytkowników indywidualnych, jak i informatycznych środowisk korporacyjnych. Dostosowanie telefonu do własnej wizji poprzez panele Xperia™ jest, być może, najbardziej widocznym sposobem, w jaki Xperia™ X1 umożliwia wyrażenie obydwu osobowości użytkownika - zawodowej i prywatnej, ale pod wierzchnią warstwą istnieje też cała gama innych przygotowanych dla biura funkcji.
Tutaj, platforma Windows Mobile przynosi telefonowi Xperia™. X1 wiele korzyści. Według Microsoft, jest tu 18.000 dostępnych aplikacji dla Windows Mobile. Kompatybilność z kluczowymi narzędziami do rozwijania aplikacji sprawia, że dla programistów i firm łatwiej jest pisać lub konwertować aplikacje, mające działać na urządzeniach takich jak Xperia™ X1. Raz zainstalowane, takie aplikacje zachowują znajomy wygląd i odczucie charakterystyczne dla Windows.

Łączność, oczywiście, jest kluczowym powodem dla przedsiębiorstw, dla którego inwestują w telefon lub w bezprzewodowe urządzenie PDA. Model Xperia™X1 wspiera zarówno Wi-Fi, jak i "Turbo 3G" lub HSDPA dla szybkiego pobierania poczty elektronicznej i danych z sieci. Funkcja „push email”. wspierana jest na urządzeniu osobno i bez żadnych dodatkowych opłat, licencji czy oprogramowania. Stosując Exchange ActiveSync oraz technologię „DirectPush” wbudowaną w Exchange, działy informatyki będą mogły w jednej chwili podłączyć swoją mobilną siłę roboczą bezpośrednio do systemu poczty elektronicznej firmy. Jednakże, dla firm, które w swoim działaniu przekazują pracownikom poufne informacje pierwszorzędne znaczenie ma zarządzanie urządzeniem i ich zabezpieczenia. Na szczęście, Windows Mobile 6.1 oraz Xperia™ X1 spełniają obydwa zadania. Windows Mobile 6.1 oferuje pełne szyfrowanie urządzenia oraz wszelkich dołączonych kart pamięci, umożliwiając użytkownikom posługiwanie się poufnymi danymi z pełnym zaufaniem, kiedy
znajdują się poza biurem. Jest to wspierane ścisłą integracją z Microsoft System Centre Mobile Device Manager 2008 (MDM).
Ten pakiet do zarządzania urządzeniem pozwala dyrektorom działów informatyki ograniczać lub wyłączać funkcje, zgodnie z polityką korporacyjną. Na przykład, firmy mogą centralnie ustalać politykę szyfrowania lub wyłączać funkcje, takie jak aparat fotograficzny wbudowany w model Xperia™. X1. Pozwala on również personelowi działu informatyki na zdalne wyłączanie lub blokowanie zagubionego urządzenia, a także, gdy to konieczne, na wyczyszczenie zawartości jego pamięci. MDM integruje się z OMA-DM standard, umożliwiając ścisłą integrację z systemami bezpieczeństwa i zarządzania, które posiadają operatorzy telefonii komórkowej; Firma Sony Ericsson dołączyła dodatkowe środki bezpieczeństwa, takie jak pozwolenie na to, aby operatorzy mogli udaremniać użytkownikom przenoszenie zawartości flash urządzenia na inne telefony lub przenoszenie zawartości flash kart SIM.

Telefon biznesowy jest teraz osobisty
W efekcie, działy IT mogą teraz integrować zakupiony centralnie telefon Xperia™. X1 oraz telefony własne pracowników z równą łatwością. Po raz pierwszy, indywidualny użytkownik może kupić wyższej klasy, wysokiej jakości telefon multimedialny, czując się bezpiecznie dzięki świadomości, że ten telefon będzie gładko współpracował z jego biznesowymi systemami informatycznymi.
A to zostało wykonane bez poświęcania zarówno wzornictwa, jak i funkcji. Firmom, które chcą dać swoim pracownikom więcej swobody wyboru, jeśli chodzi o urządzenie bezprzewodowe, jak i zwykłym ludziom pragnących mieć multimedialny telefon tak stylowy, jak oni sami, Xperia™. X1 może z powodzeniem zaoferować to, co najlepsze z obydwu światów.
*Informacje o Autorze *
Stephen Pritchard jest uznanym międzynarodowym dziennikarzem freelance oraz współpracownikiem stacji radiowych mieszczących się w Wielkiej Brytanii. Jego głównymi dziedzinami są: biznes, a zwłaszcza technologia, telekomunikacja, media i finanse. Regularnie wnosi swój wkład do Financial Times, BBC, FT's Digital Busines (podkast) oraz channel4.com. Pisze on także do wielu wydawnictw o krajowym zasięgu, w tym do The Independent, Computer Weekly czy Information Age. Jest również piszącym redaktorem naczelnym strony poświęconej technologii IT Pro oraz regularnie pisuje dla Infosecurity Magazine.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)