Mobilny rozkład jazdy na telefon: darmowa aplikacja itiner

Mobilny rozkład jazdy na telefon: darmowa aplikacja itiner

Mobilny rozkład jazdy na telefon: darmowa aplikacja itiner
30.11.2010 12:08, aktualizacja: 30.11.2010 12:29

Na polskim rynku mobilnych rozkładów jazdy coraz lepiej radzi sobie aplikacja itiner. Itiner bez łączenia się z Internetem sprawdza rozkład jazdy, a także zaplanuje optymalny przejazd np. na uczelnię, do kina, pubu czy restauracji.

Wygodny dostęp do informacji pasażerskiej, ułatwiający korzystanie ze środków komunikacji miejskiej, można uzyskać dzięki mobilnej aplikacji itiner.

*Jak działa itiner? *
Zaletą programu jest działanie bez konieczności łączenia się komórki z Internetem, co sprawia, że korzystanie z najczęstszych funkcji itinera nie pociąga kosztów związanych z transmisją danych. Do tych funkcji należy wyświetlenie rozkładu jazdy wybranej linii dla danego przystanku czy też wyszukiwanie połączeń (planowanie podróży) między przystankami lub istotnymi punktami w mieście (tzw. POI), takimi jak: uczelnie, kina, muzea, restauracje, puby, itp.

Obraz
© (fot. Jupiterimages/Thinkstock)

Dodatkowo w wersji on-line, mieszkańcy mogą wyszukać również połączenia pomiędzy konkretnymi adresami! Podobnie jak w nawigacji samochodowej, program współpracując z odbiornikiem GPS, umożliwia wyświetlenie lokalizacji użytkownika na mapie i ułatwia dotarcie do celu. Kolejnym atutem aplikacji jest możliwość dostarczania tzw. dynamicznej informacji pasażerskiej, czyli informacji o rzeczywistych czasach oczekiwania na autobusy czy tramwaje na dowolnym przystanku w mieście. Funkcjonalność ta wymaga jednak integracji itinera z systemem monitorowania i zarządzania flotą pojazdów komunikacji miejskiej.

Jak zainstalować aplikację w telefonie?
Aby pobrać i zainstalować program itiner z rozkładem jazdy danego miasta, należy wysłać SMS-a pod numer 725. (koszt 2 zł + VAT; tj. 2.44 zł brutto) o treści itiner.miasto, gdzie zamiast słowa ‘miasto’ należy wpisać odpowiednio poznan, warszawa, krakow czy mzkzg (dla Trójmiasta), itp., czyli np. itiner.poznan (dowolna wielkość liter, bez polskich znaków). Po chwili użytkownik otrzyma SMS zwrotny (WAP PUSH), który umożliwi automatyczne pobranie aplikacji z serwera. Przed instalacją warto jednak sprawdzić na stronie www.itiner.pl, czy program na tym modelu został przetestowany i czy działa poprawnie.

Instalacja aplikacji za pomocą SMS-a jest najłatwiejsza, ale pociąga koszt związany z wysłaniem SMS-a oraz transmisją danych (od 80. do 1200 kB, w zależności od miasta).
Alternatywnym sposobem instalacji, całkowicie darmowym, choć nieco bardziej skomplikowanym, jest pobranie aplikacji ze strony www.itiner.pl na komputer i następnie przesłaniu jej na telefon komórkowy za pomocą łącza Bluetooth, IrDA lub przewodu.

Nagrody
Pomysłodawcą projektu i założycielem firmy Itiner jest Jacek Jelonek, adiunkt Instytutu Informatyki, Wydziału Informatyki Politechniki Poznańskiej. Intensywne prace nad rozwojem aplikacji trwają już ponad dwa lata, stąd z programu itiner mogą korzystać mieszkańcy kilkunastu miast w Polsce, takich jak: Poznań, Warszawa, Wrocław, Kraków, Gorzów Wielkopolski, Zielona Góra, Olsztyn, Radom, Bydgoszcz, Białystok, Katowice, Sosnowiec czy Gliwice, a także osoby mieszkające w aglomeracji Trójmiasta.

Kilka dni temu na światowych Targach Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technik INNOVA 2010 w Brukseli, aplikacja itiner została doceniona i zdobyła złoty medal. Program zwrócił uwagę jurorów tym, że oferuje dostęp do rozkładu jazdy komunikacji miejskiej oraz umożliwia planowanie podróży do charakterystycznych punktów miasta, takich jak: uczelnie, kina, teatry czy też puby na tanich, powszechnie dostępnych i popularnych telefonach, na których można uruchamiać aplikację JAVA. Medal na INNOVA 2010 to już trzecia nagroda dla itinera w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)