Mobilna lekkość ducha

Pracownicy "mobilni" są bardziej skłonni do podejmowania podczas pracy zachowań, które pracodawca ocenia jako ryzykowane. W pracy poza biurem chętniej pobiera się pliki wykonywalne i łatwiej przychodzi wysyłanie poufnych firmowych wiadomości przy pomocy komunikatorów - alarmuje sonda przeprowadzona na zlecenia Trend Micro.

Co więcej - z sondy tej, przeprowadzonej wśród 1600 pracowników firm z Japonii, Niemiec, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, wynika że im bardziej mobilny jest użytkownik, tym większe prawdopodobieństwo, że będzie on wysyłał poufne informacje za pomocą komunikatora lub poczty internetowej. Użytkownikami korporacyjnymi najbardziej skłonnymi do przesyłania poufnych danych współpracownikom i partnerom handlowym przez komunikatory lub pocztę internetową są Japończycy. Dotyczy to zarówno pracowników pracujących w biurze jak i poza nim. W innych krajach jest podobnie, np. w Stanach Zjednoczonych poufne informacje przesyła pocztą elektroniczną 58% respondentów łączących się z Internetem poza firmą przez firmowe notebooki. Dla porównania, wśród użytkowników łączących się z Internetem tylko przez sieć firmową, poufne informacje przesyła 42%.

Użytkownicy pracujący poza biurem i łączący się z firmową siecią przy pomocy urządzeń przenośnych są bardziej skłonni, niż osoby w biurze, do podejmowania ryzykownych zachowań, takich jak odwiedzanie witryn społecznościowych, czy pobieranie filmów. Przykładowo w Niemczech 54% użytkowników mobilnych pobiera pliki wykonywalne przy wykorzystaniu firmowej sieci; do takich działań przyznaje się już tylko 41% użytkowników pracujących w biurze. Inaczej jest natomiast w Japonii, gdzie te proporcje są odwrotne, odpowiednio 49% do 60%.

W Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Niemczech większa mobilność użytkownika pociąga za sobą zwiększone prawdopodobieństwo otrzymywania spamu i prób wyłudzania danych osobowych, np. w USA w ciągu ostatnich 3 miesięcy próbowano wyłudzić dane osobowe od 40% pracowników mobilnych ( i 31% pracujących w biurze ).

Dane te, oparte o deklaracje samych użytkowników, można przynajmniej częściowo wiązać z większą wiedzą techniczną pracowników mobilnych, w tym na temat zagrożeń takich jak pharming czy phishing. W Stanach Zjednoczonych zdaje sobie sprawę z zagrożeń sieciowych 61% pracowników mobilnych i 49% biurowych użytkowników komputerów stacjonarnych.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)