Misja - uratować teleskop Hubble'a

Misja - uratować teleskop Hubble'a

12.05.2009 15:30, aktualizacja: 13.05.2009 10:51

11 maja z florydzkiego kosmodromu Kennedy Space Center wystartował prom kosmiczny Atlantis. Misją siedmioosobowej załogi jest przeprowadzenie niezbędnych prac naprawczo-konserwacyjnych na teleskopie Hubble'a, który w wyniku usterki komputera przestał należycie funkcjonować.

Pod koniec września 200. r. Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej poinformowała o usterce teleskopu. Zdaniem przedstawicieli NASA całkowicie zawiódł komputer odpowiedzialny za odbiór danych gromadzonych przez pięć przyrządów pokładowych. Co prawda awarię usunięto, ale na tym problemy się nie skończyły. Jedenastodniowa misja promu Atlantis ma je ostatecznie wyeliminować.
Wahadłowiec załadowany jest w ponad 11,3 tony nowego sprzętu, który ma być zamontowany na teleskopie, w tym nowe zaczepy i platformę, która ma zostać wykorzystana na wypadek kolejnych misji naprawczych. Oprócz tego teleskop otrzyma nowe żyroskopy, kamery, układy elektroniczne oraz nowy system backupu danych magazynowanych przez komputer pokładowy. Początek prac planowany jest na 1. maja, w środę. Teleskop zostanie uchwycony przez wysięgnik promu i za jego pomocą umieszczony w ładowni Atlantisa. W czwartek dwaj członkowie załogi po raz pierwszy wyjdą w przestrzeń kosmiczną, aby rozpocząć naprawę satelity.
Przedstawiciele NASA liczą, że dzięki nowemu wyposażeniu teleskop stanie się jeszcze potężniejszym narzędziem badawczym i przyczyni się jeszcze do wielu ważnych odkryć naukowych. Naprawa i konserwacja satelity ma przedłużyć jego żywotność o co najmniej pięć lat. Jeśli zajdzie konieczność kolejnych tego typu misji, kosmonauci nie będą już korzystać z wahadłowców - NASA zamierza bowiem w 2010 r. wycofać je z użytku (oprócz Atlantis są to jeszcze Discovery i Endeavour). Ich następcami mają być statki Orion - http://pl.wikipedia.org/wiki/orion(statekkosmiczny). )

Co ciekawe, na pokładzie wahadłowca znajdą się także kamery IMAX - załoga Atlantis za ich pomocą udokumentuje swoje kosmiczne "spacery". Na podstawie tego materiału powstanie film 3D - http://www.pcworld.pl/news/344803/nasa.kreci.w.3d.html, który będzie emitowany w kinach IMAX począwszy od wiosny 2010 r.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)