Misja NASA Mars 2020 startuje już w tym tygodniu. Oto co czyni ją wyjątkową

Misja NASA Mars 2020 startuje już w tym tygodniu. Oto co czyni ją wyjątkową
Źródło zdjęć: © Pixabay

28.07.2020 11:51, aktual.: 29.07.2020 08:48

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Misja Mars 2020, której celem jest dostarczenie łazika Perseverance na Czerwoną Planetę, została zaplanowana na 30 lipca. Mimo wielu przeciwności i opóźnień to już ostatnia szansa dla NASA na powodzenie startu.

W poniedziałek (27 lipca) NASA poinformowała, że wszystkie przygotowania do startu zostały zakończone i Perseverance jest gotów na czwartkowy start. Szef NASA, Jim Bridenstine skomentował:

- Jesteśmy teraz w niezwykłych czasach, ale pandemia COVID-19 nie powstrzymała nas. Mimo wszystko wytrwaliśmy i chroniliśmy tę misję, ponieważ jest naprawdę ważna.

Start tej historycznej misji na Marsa został zaplanowany na czwartek, 30 lipca, na godzinę 13:00 czasu polskiego. Rakieta United Launch Alliance Atlas V z łazikiem Perseverance wystartuje z Cape Canaveral na Florydzie, co będzie można śledzić na oficjalnym kanale NASA:

Misja Mars 2020

Po 7 miesiącach Perseverance ma wylądować w kraterze Jezero 18 lutego 2021 roku. Sześciokołowy robot ważący ok. 1040 kg jest piątym łazikiem NASA, który ma zbadać Czerwoną Planetę, ale jednocześnie jest z nich wszystkich najbardziej zaawansowany.

Został wyposażony w mały helikopter o nazwie Ingenuity, który spróbuje latać (po raz pierwszy) na innej planecie; poza tym Perseverance ma kilka kamer, mikrofonów oraz innych czujników, które pozwolą badać Mars z niezwykłą do tej pory szczegółowością. Wiele z tych technologii jest pionierskich i nie była testowana nigdy wcześniej.

Czego będzie szukać Perseverance? Przede wszystkim celem misji jest znalezienie dowodów na istnienie skamieniałych bakterii oraz innych starożytnych śladów życia. W tym celu łazik został wyposażony dodatkowo w lasery i urządzenia rentgenowskie umożliwiające analizę chemiczną zebranych próbek.

Poza tym zgromadzi próbki skał i gleby, które przywiezie z powrotem na Ziemię w celu dalszych badań. Ma to kluczowe znaczenie dla ustalenia, czy otrzymane związki organiczne rzeczywiście powstały w wyniku procesów życiowych. Więcej o szczegółach technicznych łazika możecie posłuchać w nagraniu przygotowanym przez NASA:

Perseverance na podstawie wcześniejszych dowodów zebranych m.in. przez łazik Curiosity, pomoże ustalić, czy Mars był niegdyś planetą nadającą się do życia oraz, czy jest szansa na kolonizację Czerwonej Planety w przyszłości. Zebrane dane pomogą w czasie załogowej misji na Marsa, która planowana jest na lata 30. XXI wieku.

Przypominamy, że w lipcu byliśmy już świadkami dwóch udanych startów misji marsjańskich. W zeszłym tygodniu Chiny wysłały na Marsa łazik o nazwie Tianwen-1, zaś Zjednoczone Emiraty Arabskie z powodzeniem wysłały sondę orbitalną Al-Amal. Była to pierwsza arabska misja kosmiczna.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)
Zobacz także