Misja NASA Mars 2020 startuje już w tym tygodniu. Oto co czyni ją wyjątkową

Misja NASA Mars 2020 startuje już w tym tygodniu. Oto co czyni ją wyjątkową

Misja NASA Mars 2020 startuje już w tym tygodniu. Oto co czyni ją wyjątkową
Źródło zdjęć: © Pixabay
28.07.2020 11:51, aktualizacja: 29.07.2020 08:48

Misja Mars 2020, której celem jest dostarczenie łazika Perseverance na Czerwoną Planetę, została zaplanowana na 30 lipca. Mimo wielu przeciwności i opóźnień to już ostatnia szansa dla NASA na powodzenie startu.

W poniedziałek (27 lipca) NASA poinformowała, że wszystkie przygotowania do startu zostały zakończone i Perseverance jest gotów na czwartkowy start. Szef NASA, Jim Bridenstine skomentował:

- Jesteśmy teraz w niezwykłych czasach, ale pandemia COVID-19 nie powstrzymała nas. Mimo wszystko wytrwaliśmy i chroniliśmy tę misję, ponieważ jest naprawdę ważna.

Start tej historycznej misji na Marsa został zaplanowany na czwartek, 30 lipca, na godzinę 13:00 czasu polskiego. Rakieta United Launch Alliance Atlas V z łazikiem Perseverance wystartuje z Cape Canaveral na Florydzie, co będzie można śledzić na oficjalnym kanale NASA:

Misja Mars 2020

Po 7 miesiącach Perseverance ma wylądować w kraterze Jezero 18 lutego 2021 roku. Sześciokołowy robot ważący ok. 1040 kg jest piątym łazikiem NASA, który ma zbadać Czerwoną Planetę, ale jednocześnie jest z nich wszystkich najbardziej zaawansowany.

Został wyposażony w mały helikopter o nazwie Ingenuity, który spróbuje latać (po raz pierwszy) na innej planecie; poza tym Perseverance ma kilka kamer, mikrofonów oraz innych czujników, które pozwolą badać Mars z niezwykłą do tej pory szczegółowością. Wiele z tych technologii jest pionierskich i nie była testowana nigdy wcześniej.

Czego będzie szukać Perseverance? Przede wszystkim celem misji jest znalezienie dowodów na istnienie skamieniałych bakterii oraz innych starożytnych śladów życia. W tym celu łazik został wyposażony dodatkowo w lasery i urządzenia rentgenowskie umożliwiające analizę chemiczną zebranych próbek.

Poza tym zgromadzi próbki skał i gleby, które przywiezie z powrotem na Ziemię w celu dalszych badań. Ma to kluczowe znaczenie dla ustalenia, czy otrzymane związki organiczne rzeczywiście powstały w wyniku procesów życiowych. Więcej o szczegółach technicznych łazika możecie posłuchać w nagraniu przygotowanym przez NASA:

Perseverance na podstawie wcześniejszych dowodów zebranych m.in. przez łazik Curiosity, pomoże ustalić, czy Mars był niegdyś planetą nadającą się do życia oraz, czy jest szansa na kolonizację Czerwonej Planety w przyszłości. Zebrane dane pomogą w czasie załogowej misji na Marsa, która planowana jest na lata 30. XXI wieku.

Przypominamy, że w lipcu byliśmy już świadkami dwóch udanych startów misji marsjańskich. W zeszłym tygodniu Chiny wysłały na Marsa łazik o nazwie Tianwen-1, zaś Zjednoczone Emiraty Arabskie z powodzeniem wysłały sondę orbitalną Al-Amal. Była to pierwsza arabska misja kosmiczna.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)