Mikroroboty naprawią człowieka od środka

Mikroroboty naprawią człowieka od środka

Mikroroboty naprawią człowieka od środka
Źródło zdjęć: © http://nanolab.me.cmu.edu/projects/MagneticMicroRobot/
24.04.2014 08:58, aktualizacja: 24.04.2014 14:17

Nowe miniaturowe roboty mogą przemieszczać się za pośrednictwem naczyń krwionośnych i chwytać obiekty wewnątrz ludzkiego ciała, a nawet budować tam większe roboty medyczne

Eric Diller oraz Metin Sitti z Carnegie Mellon University w Pittsburgu zbudowali prostą wersję mikrorobotów, wykorzystując pręciki materiału magnetycznego. Każdy robot ma około milimetra długości i wyposażony jest w dwa chwytaki.

Pole magnetyczne pozwala zarówno precyzyjnie poruszać robotami, jak i operować chwytakami. Dotychczasowe konstrukcje nie pozwalały wykonywać tych dwóch czynności jednocześnie albo wymagały sterowania przewodowego, co wykluczało ich użycie we wnętrzu ciała.

Na razie roboty sprawdziły się przy transporcie małych obiektów oraz tworzeniu konstrukcji z prętów w kształcie litery Y. Sitti ma nadzieję, że przyszłe wersje będzie można po prostu wstrzyknąć dożylnie wraz z częściami jakichś urządzeń medycznych, a następnie zmontować za pomocą robotów potrzebną aparaturę.

Jak wyjaśnia naukowiec, zbyt małe urządzenia nie są zbyt przydatne, dlatego montowanie ich wewnątrz ciała z mniejszych elementów ma sens. Inni naukowcy od dawna roztaczali na przykład wizję "maleńkich maszyn górniczych" usuwających z tętnic blaszki miażdżycowe.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)