Microsoft przedstawia smartfony z systemem Windows Phone 7
12.10.2010 15:10
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Podczas transmitowanej na żywo konferencji prasowej prezes Microsoftu Steve Ballmer zaprezentował dziewięć smartfonów Della, HTC, LG i Samsunga pracujących pod kontrolą nowego systemu Windows Phone 7.
Aparaty trafią do 6. sieci w ponad 30 państwach. Z opublikowanej informacji prasowej nie wynika wprost, że smartfony pojawią się w Polsce, ale na liście europejskich operatorów znalazł się m.in. Orange.
Urządzenia zadebiutują w Europie 2. października, a w Stanach Zjednoczonych – 8 listopada. Wymogi konstrukcyjne zostały w znacznej mierze zdefiniowane przez producenta systemu. Microsoft przewiduje jedynie trzy warianty aparatów, a wszystkie pokazane modele należały do tej samej grupy: miały pojemnościowe ekrany dotykowe o rozdzielczości 800×480 punktów, nie były wyposażone w klawiaturę i powstały na bazie procesora o architekturze ARM taktowanego zegarem 1 GHz. Na pokładzie znalazły się także kamery z lampą błyskową, odbiorniki GPS oraz czujniki przyspieszenia – te elementy smartfonów z systemem Windows Phone 7 są obowiązkowe, podobnie jak co najmniej 8 GB pamięci flash i 256 MB pamięci RAM.
Główne cechy nowego systemu zostały zaprezentowane już w lutym podczas imprezy Mobile World Congress. Na stronie startowej zobaczymy ikony programów i widżetów ułożone w siatce kafelków, które Microsoft ochrzcił mianem Live Tiles (tablice); pokazują one w czasie rzeczywistym przychodzące wiadomości oraz zdjęcia i informacje z serwisów internetowych. Aplikacje i usługi są grupowane w tzw. huby. W dziale Ludzie (People) smartfon wyświetla szczegóły dotyczące kontaktów połączone z wiadomościami i zdjęciami z sieci społecznościowych. Przeglądarka zdjęć (Photos) ma uprościć oglądanie fotografii w serwisach internetowych. Sekcja Gry pozwala łączyć się z serwisem Xbox Live. Odtwarzacz muzyki i wideo ma synchronizować ścieżki dźwiękowe, filmy i zdjęcia z materiałami zapisanymi na dysku komputera. W dziale biurowym znajdziemy oprogramowanie Office Mobile, SharePoint, OneNote i klienta poczty.
Do synchronizowania adresów, terminów i danych Phone 7 może używać microsoftowych usług Exchange i Windows Live. Przewiduje się także korzystanie z platform innych dostawców: Yahoo!, Google'a (Gmail, Kalendarz, kontakty) i Facebooka. Obsługiwane będą ponadto konta e-mailowe POP3/IMAP. Za pośrednictwem modułów WLAN da się przesyłać z komputera multimedia takie jak filmy i muzyka. Utracone urządzenia będzie można zdalnie zablokować i wyczyścić ich pamięć, korzystając z bezpłatnej usługi chmurowej. Na wyposażeniu jest program do nawigacji dla samochodów i pieszych. Poza tym znajdziemy kalkulator (który w układzie horyzontalnym liczy w systemie szesnastkowym) oraz budzik.
Pomimo późnego startu w Windows Phone 7 brakuje kilku elementów: nie ma funkcji kopiuj–wklej (ta pojawi się dzięki aktualizacji wiosną 201. roku), a doinstalowywane aplikacje nie będą działać współbieżnie – tak więc programy do czatów albo telefonii VoIP nie będą pracować w tle, oczekując na nawiązanie kontaktu.
W chwili rynkowego debiutu aparatów w internetowym sklepie Microsoftu znajdzie się około 100. aplikacji dla smartfonów. Darmowe narzędzia programistyczne dla platformy Windows Phone 7 Microsoft oferuje już od pewnego czasu; odpłatne jest natomiast umieszczanie aplikacji na platformie handlowej. Windows Phone 7 jest niezgodny ze starszymi wydaniami microsoftowych systemów: nie działają programy napisane ani dla Windows Mobile, ani dla platformy desktopowej.
Koncern z Redmond stale powtarza, że pracuje z wykorzystaniem tych samych narzędzi co w Windows 7. ale przenośne i biurkowe wersje programów poza nazwą nie mają ze sobą nic praktycznie wspólnego. Internet Explorer dla Windows Phone 7 w żadnym razie nie bazuje na IE9 (albo przynajmniej IE8), lecz na Internet Explorerze 7. Wdrożono w nim jednak kilka funkcji znanych z IE8.
Tak czy owak po przenośnym systemie Microsoftu należy się spodziewać dobrej współpracy z kontami Exchange, bezproblemowej wymiany danych z programem OneNote oraz niedestrukcyjnej obsługi plików Office'a. Oczywiście zakres funkcji pozostaje znacznie w tyle za ich konwencjonalnymi wersjami aplikacji – ale to jest typowe dla wszystkich platform przenośnych.
wydanie internetowe www.heise-online.pl