Microsoft: drastyczna obniżka cen Windows Vista

Microsoft: drastyczna obniżka cen Windows Vista

Microsoft: drastyczna obniżka cen Windows Vista
06.08.2007 14:00

Koncern z Redmond zdecydował się na radykalne obniżenie ceny systemu Windows Vista na rynku chińskim. Redukcję sięgają 67% - po ich wprowadzeniu Vistę w wersji Home Basic można w Państwie Środka kupić za 499 juanów ( czyli równowartość ok. 180 zł. ). Nie wiadomo na razie, czy planowane jest wprowadzenie podobnych redukcji również w innych regionach.

Microsoft zdecydował się również na obniżenie ceny wersji Home Premium - staniała ona o 50%, z 1802 do 899 juanów. Przedstawiciele koncernu tłumaczą, iż powodem redukcji jest zachęcenie klientów do kupowania legalnych Windows - obecnie bowiem zdecydowana większość chińskich komputerów pracuje pod kontrolą pirackich kopii tego systemu. Z danych BSA wynika, że skala piractwa w Chinach wynosi obecnie 82% - dla porównania, wartość ta w Polsce to 57%.

Koncern z Redmodn zapowiada też, że wkrótce obniży w Chinach również ceny droższych wydań Visty - tzn. wersji Business oraz Ultimate. Nie wiadomo jednak na razie, o ile zredukowane zostaną ich ceny oraz kiedy dokładnie to nastąpi.

Warto zauważyć, że Chiny są obecnie drugim co do wielkości rynkiem komputerów PC na świecie ( i jednocześnie - najszybciej rosnącym ). Głównym czynnikiem wpływającym na zjawisko piractwa są niskie zarobki obywateli - przeciętny mieszkaniec Pekinu zarabia ok. 2000 juanów - przy czym pamiętać trzeba, że pensje poza stolicą Chin są znacznie niższe ( na wsiach nawet kilkakrotnie ).

Przedstawiciele Microsoftu nie informują na razie, czy podobnych obniżek można się spodziewać również w innych krajach.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)