Microsoft: apteka w drukarce?

Microsoft: apteka w drukarce?
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

09.05.2008 20:00, aktual.: 11.05.2008 19:45

W nieodległej przyszłości komputerowa drukarka może być wykorzystywana do produkcji prostych medykamentów - uważa Craig Mundie, dyrektor ds. rozwoju i strategii w Microsofcie.

Zdaniem Mundiego, który brał udział w konferencji w Dżakarcie ( Indonezja ), drukarka atramentowa to system dostarczający ciecz, jednak zamiast tuszu w kartridżach mogą pewnego dnia zagościć składniki potrzebne do tworzenia różnych lekarstw. "Apteka w pudełku" stanowiłaby jedno z wielu urządzeń korzystających z nowoczesnych technik informacyjnych do diagnozowania schorzeń i opieki medycznej.

Obraz
© (fot. JupiterImages/EAST NEWS)

Mundi posłużył się przykładem telefonu komórkowego, wyposażonego w system analizy oddechu użytkownika ( podobny do systemu pomiaru alkoholu w wydychanym powietrzu, stosowanego do kontrolowania kierowców ). Technologia na podstawie analizy oddechu mogłaby wykrywać choroby, zaburzenia chemiczne i inne problemy, zaś na podstawie tej wstępnej analizy lekarz mógłby postawić diagnozę ). Diagnoza zostaje wprowadzona do komputera, który analizuje wagę, płeć i inne cechy pacjenta, aby określić właściwe proporcje składników lekarstwa. Następnie taki medykament jest nadrukowywany na arkuszu papieru i gotowy do spożycia jako rozpuszczalny w ustach pacjenta "listek" - mówił Mundie.

Przedstawiciel Microsoftu przestrzegał, że taka technologia nie jest jeszcze dostępna w dzisiejszych czasach. Mundie uważa jednak, że sektor IT ma przed sobą ciekawe perspektywy w zakresie ochrony zdrowia - niegdyś postawienie diagnozy wymagało wizyty u lekarza, obecnie w niektórych wypadkach można zdiagnozować się samodzielnie ( testy ciążowe ).

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)