Microsoft 365. Nowe funkcje, o których (pewnie) nawet nie słyszałeś

Microsoft 365. Nowe funkcje, o których (pewnie) nawet nie słyszałeś

Microsoft Family Safety to nie kara….To informacja dla dziecka, ile czasu dziennie przeznacza „na ekrany”, i co może zrobić, gdy ten czas się skończy.
Microsoft Family Safety to nie kara….To informacja dla dziecka, ile czasu dziennie przeznacza „na ekrany”, i co może zrobić, gdy ten czas się skończy.
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
26.05.2021 14:40

Word, Excel, Power Point – z tymi aplikacjami kojarzy się zazwyczaj usługa Microsoft 365 (dawny Office 365). Mało kto wie, że jedną z oferowanych funkcjonalności jest dodatkowa, i wydawałoby się niepozorna, aplikacja Family Safety.

Twoje dziecko wróciło do szkoły po lockdownie, ale wciąż godzinami przesiaduje w internecie? A może martwisz się, czy dotarło do tej szkoły na czas i czy jest bezpieczne?

Family Safety, czyli Bezpieczeństwo Rodzinne to wszechstronna aplikacja, która może pomóc zadbać o bezpieczeństwo najbliższych w internecie – ale nie tylko. Dzięki rozbudowanemu narzędziu pozwala rodzicom zarządzać dostępem do komputera czy konsoli Xbox i monitorować działania dzieci w sieci. W wersji premium jest częścią usługi Microsoft 365, ale z części jej funkcji można korzystać bezpłatnie.

Jak zadbać o bezpieczeństwo swojej rodziny z Microsoft 365

Kontrola czasu przed ekranem

Dzięki tej opcji w Family Safety można monitorować czas, jaki dziecko spędza nie tylko przed komputerem, ale też smarfonem czy Xboxem. Aplikacja generuje codzienny i cotygodniowy raport, w którym dokładnie widać, kto i co w tym czasie robił. Jeśli z tych danych wynika, że jakiejś aktywności jest za dużo – rodzic może nałożyć odpowiednie limity.

Family Safety nie ma być jednak karą….To informacja dla dziecka, ile czasu dziennie przeznacza „na ekrany”, i co może zrobić, gdy ten czas się skończy.

To również zachęca maluchy do kreatywności. Mam dwie godziny dziennie przed ekranem, ale później mam kilka godzin by np. poczytać, pójść na pac zabaw, zbudować coś z klocków, zagrać w planszówkę…Tylko od dzieci i ewentualnych podpowiedzi rodziców zależy, jak fajnie zagospodarować czas bez ekranu.

Family Safety pozwala nie tylko na ograniczenie ogólnego czasu korzystania z konkretnego urządzenia, ale także umożliwia bardziej szczegółowe ustawienia, limitując na przykład możliwość grania, a dając w tym czasie dostęp do aplikacji edukacyjnych. Jeśli dziecko po wyczerpaniu przyznanego limitu chce grać dalej – wysyła prośbę do rodzica, który na swoim smartfonie lub komputerze może zgodzić się na jednorazowe przedłużenie zabawy.

Jak korzystać z Microsoft 365 na wszystkich swoich urządzeniach

Filtry wyszukiwania

Z badań Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę wynika, że ponad połowa młodych ludzi miała kontakt z niebezpiecznymi treściami w internecie. Co trzeci badany widział w sieci sceny okrucieństwa i przemocy, co czwarty – sposoby samookaleczania się, materiały pornograficzne, zachęty do obrażania innych lub materiały dyskryminujące konkretne osoby.

Trudno jest zapanować nad tym, co dziecko wyszukuje i ogląda w sieci. Nie musi to też oczywiście oznaczać, że samo wyszukuje nieodpowiednie dla niego treści. Na wiele z nich można trafić przypadkowo.

Dlatego też Family Safety wyposażono w funkcję dbania o bezpieczeństwo najmłodszych podczas korzystania z internetu i wyszukiwania haseł.

Po pierwsze – można sprawdzić, jakie hasła dziecko wpisywało do wyszukiwarki.

Po drugie – można ustawić filtry i blokady, ograniczając w ten sposób dostęp dzieci do stron, które nie są dla nich przeznaczone.

Ta funkcja działa na komputerach i smartfonach z przeglądarką Microsoft Edge, którą można bezpłatnie zainstalować na każdym urządzeniu.

Kontrola zakupów aplikacji

Dzieci lubią instalować przeróżne aplikacje, nie zawsze przeznaczone dla nich. Na przykład wiele współczesnych gier ma oznaczenie 18+, i nie jest to nadmierna ostrożność. Przemoc, seks, wulgarny język są oczywiście tym, przed czym chcemy chronić najmłodszych.

Możemy to zrobić dzięki aplikacji Family Safety, ustawiając dziecku blokadę możliwości zakupu i pobrania ze sklepu Microsoft Store gier i aplikacji, które nie są przeznaczone dla osób w jego wieku. Jeśli podejmie taką próbę – rodzic dostanie powiadomienie. Ta funkcja działa tylko na komputerach z systemem Windows10 i Xboxach.

Co ważne: blokada wiekowa nie dotyczy tylko pobierania i kupowania, ale ogólnie uruchamiania. Jeśli kolega przyniesie płytę z grą od 18 roku życia to dziecko, z powodu ograniczeń Family Safety, nie będzie w stanie jej uruchomić.

Lokalizacja na żywo

Jeśli chcesz się dowiedzieć, gdzie w danej chwili znajduje się Twoje dziecko – skorzystaj z możliwości lokalizacji w aplikacji Family Safety od Microsoft. Korzystając z GPS jego urządzenia, można na bieżąco sprawdzić, w którym miejscu się znajduje. Co więcej – można ustawić i nazwać lokalizacje jako np. "szkoła" lub "dom" i dostawać powiadomienia, gdy ta osoba pojawi się w niej lub z niej wyjdzie.

W ten sposób nie trzeba już dzwonić, by sprawdzić, czy syn wrócił do domu lub czy córka dotarła bezpiecznie na uczelnię. W dowolnej chwili można też wstrzymać lub wyłączyć udostępnianie lokalizacji.

Pełna ochrona w cenie dwóch paczek gum

Microsoft Family Safety jest bezpłatna dla wszystkich, którzy zainstalują aplikację na swoim smartfonie (działa na IOS i Androidzie). Do korzystania z podstawowych jej funkcji wystarczy założyć konto Microsoft i stworzyć na stronie family.microsoft.com grupę rodzinną oraz dodać do niej członków rodziny i ich urządzenia.

Wersja pełna – ze wszystkimi funkcjami i rozszerzeniami – jest dostępna w subskrypcji rodzinnej Microsoft 365. Daje ona możliwość korzystania ze wszystkich aplikacji Microsoft – Word, Excel, Power Point, Outlook, OneNote, Skype, Teams i OneDrive (dysk 1 TB dla każdego użytkownika) – na smartfonie/tablecie/laptopie.

W sumie to aż 6 osób i każda z nich może zainstalować Microsoft 365 na 5 urządzeniach jednocześnie za 429,99 zł rocznie, co oznacza koszt na jednego użytkownika w wysokości niecałych 6 złotych miesięcznie.

To tyle, ile kosztują dwie paczki popularnych gum do żucia. To chyba nie jest wygórowana cena.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)
Advertisement