Trwa ładowanie...
ycipk-4b1zmn

Mężczyzna nie ma sporej części mózgu, mimo to żyje. Lekarze byli wstrząśnięci

W głowie 84-letniego Irlandczyka lekarze zamiast części mózgu odkryli sporą pustą przestrzeń. Prawdopodobnie jest wypełniona powietrzem i należy ją operować. Mężczyzna jednak nie zgodził się na jej przeprowadzenie, bo dobrze się czuje.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Na zdjęciach najlepiej widać, jak sporej części mózgu brakuje mężczyźnie
Na zdjęciach najlepiej widać, jak sporej części mózgu brakuje mężczyźnie (BMJ Case Reports)
ycipk-4b1zmn

Irlandczyk zgłosił się do lekarza narzekając na częste upadki i uczucie niepewności w ostatnich miesiącach. Mężczyzna miał również problem z osłabieniem w nogach i lewym ramieniu. Lekarz słysząc o tych dolegliwościach zalecił prześwietlenie mózgu.

Widząc jego wyniki lekarze byli zaszokowani. Okazało się bowiem, że mężczyźnie brakuje sporej części mózgu. Zamiast tkanki mózgowej, lekarze dostrzeli (najprawdopodobniej) pęcherz powietrza o wielkości 9 cm. Na jego miejscu powinna znajdować się duża część prawego płata czołowego. Lekarze ogłosili to odkrycie w BMJ Case Reports.

BMJ Case Reports
Podziel się
ycipk-4b1zmn

"Pustka" w głowie mężczyzny była szczególnie zaskakująca, ponieważ dolegliwości dotykające go wydawały się być czymś normalnym w jego wieku. Jednak poza słabością i problemami z równowagą, mężczyzna był w dobrej formie. Nie wykazywał zaburzenia mowy, widzenia, ani innych podstawowych funkcji życiowych.

BMJ Case Reports
Podziel się

Jeden z lekarzy, Finlay Brown z Northern Ireland Medical and Dental, przeglądając zdjęcia z prześwietlenie oraz skany tomografii komputerowej określił tę sprawę "kłopotliwą". Zwykle takie pęcherzyki powietrza są widoczne u ludzi, którzy przeszli operację mózgu oraz są zdecydowanie mniejsze. Ale ten mężczyzna nie miał nigdy takiego zabiegu.

Po dokładniejszym przebadaniu głowy 84-latka, lekarze znaleźli prawdopodobne źródło problemu. Według nich był to łagodny nowotwór kości. Lekarze sugerują, że guz utworzył mały otwór, przez który powietrze dostało się do mózgu i nie było już w stanie się z niego wydostać. - Najprawdopodobniej stało się to podczas... kichnięcia - stawierdził Brown w rozmowie z Washington Post.

ycipk-4b1zmn

Lekarze dodają również, że takie kieszenie czy pęcherzyki powietrza mogą powodować niewielkie udary. To wyjaśniałoby, skąd u mężczyzny wzięły się uciążliwe objawy. Warto przypomnieć, że to nie jedyny tego typu przypadek. Kilka lat temu do francuskiego szpitala zgłosił się mężczyzna z podobnymi objawami. Jak się okazało, 90 proc. jego mózgu zawierał płyny mózgowo-rdzeniowe, a mimo to normalnie funkcjonował.

Źródło: BMJ Case Reports / Ars Technica

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-4b1zmn

ycipk-4b1zmn
ycipk-4b1zmn