Masz telefon lub internet? Uważaj na 4 perfidne oszustwa!

Masz telefon lub internet? Uważaj na 4 perfidne oszustwa!

Masz telefon lub internet? Uważaj na 4 perfidne oszustwa!
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
13.09.2013 08:41, aktualizacja: 13.09.2013 10:26

Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej opublikował poradnik, w którym przestrzega przed zagrożeniami czyhającymi na użytkowników telefonów i internetu. W jaki sposób przebiegli przestępcy naciągają naiwnych Polaków? Złodzieje maja kilka sprytnych sposobów, aby wyłudzić od nas pieniądze.

Podszywanie się pod operatorów

O nieuczciwych praktykach stosowanych przez przedstawicieli handlowych różnych operatorów pisaliśmy już nie raz. Nadużycie tego typu polega na wprowadzeniu nas w błąd podczas zawierania umowy o usługi telekomunikacyjne. Najwięcej tego typu przypadków było związanych z nieuczciwymi przedstawicielami handlowymi niewielkich spółek telekomunikacyjnych, które wykorzystywały podobieństwo nazw do dużych, znanych na rynku operatorów.

Wangiri fraud - prowokowanie oddzwaniania na numer

Wangiri fraud to metoda, w której przestępcy wykorzystują naszą naiwność. Nadużycie to polega na oszukaniu nas w taki sposób, abyśmy oddzwonili na numer, który wyświetla się jako „nieodebrane połączenie”. Numer ten najczęściej jest podobny do numeru krajowego, jest jednak numerem zagranicznym. Stawka za takie połączenie jest znacznie wyższej niż cena krajowa. Często wykorzystywane są podobieństwa początku numerów krajowych i międzynarodowych (np. 2. – Warszawa, +22 – kraje afrykańskie). Konsekwencją dla nieświadomych abonentów jest konieczność zapłacenia za zrealizowane połączenia zagraniczne.

Wyłudzanie kodów doładowania poprzez SMS

To dość perfidna metoda, która wykorzystuje naszą naiwność. Nadużycie to polega na próbie podszycia się pod dostawcę usług. Na celowniku przestępców są osoby korzystające z telefonów na kartę. Złodzieje wysyłają ofierze informację o rzekomej korzyści (np. o podwójnym doładowaniu, możliwości wygrania drogiego sprzętu, itp.) w zamian za przesłanie zwrotnego kodu doładowującego. Oczywiście, po przesłaniu kodu oszust przejmuje i zużywa doładowanie.

Podmiana numerów kont bankowych na fakturach

Warto znać tę metodę oszustwa, gdyż nawet najostrożniejszy użytkownik telefonu lub internetu może dać się na nią nabrać. Oszustwo polega na fizycznym rabowaniu skrzynek pocztowych. Przestępcy są zainteresowani fakturami. Kradną nasze listy i podmieniają faktury. Wrzucają nam do skrzynek rachunki ze zmodyfikowanym numerem konta bankowego, na które rzekomo należy wpłacić należność. Należy wiec zachować ostrożność w przypadku, gdy znaleziony w skrzynce pocztowej dokument zawierający logo operatora wygląda na zmieniony czy przerobiony. Numer konta do zapłaty faktury można zawsze potwierdzić np. poprzez kontakt z infolinią operatora.

Źródło: UKE, SW, WP.PL

sw/gb/sw

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (281)