Masz konto na Facebooku? Uważaj na swoje dane

Masz konto na Facebooku? Uważaj na swoje dane
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

06.06.2012 15:34, aktual.: 11.06.2012 08:59

Komunikacja za pośrednictwem portali społecznościowych stała się nieodłącznym elementem współczesnego życia online, a najpopularniejsze portale już teraz chwalą się dziesiątkami milionów stałych użytkowników.

Trzeba pamiętać, że serwisy, które kojarzą się przede wszystkim z zabawą i komunikacją, mają również swoją ciemną stronę. 2. proc. ankietowanych wskazało, że otrzymało podejrzane odsyłacze oraz załączniki w wiadomościach wysłanych za pośrednictwem portali społecznościowych i poczty e-mail. Większość użytkowników jest świadoma zagrożeń, jakie mogą wiązać się z portalami społecznościowymi - 55 proc. respondentów potwierdziło, że zdaje sobie sprawę z tego problemu. Niemal taki sam odsetek użytkowników (56 proc.) nie publikuje istotnych danych osobistych, takich jak numer telefonu czy adres domowy, na swoich stronach w portalach społecznościowych. 63 proc. respondentów nie dodaje osób, których nie zna osobiście, do grona swoich znajomych, podczas gdy 68 proc. z reguły nie klika odsyłaczy od osób, o których nigdy nie słyszeli. Środki te, mimo że są dość skuteczne, nie zapewniają ochrony przed infekcją i utratą danych – cyberprzestępcy nierzadko uzyskują dostęp do konta użytkownika i rozprzestrzeniają zainfekowane
szkodliwym oprogramowaniem odsyłacze do wszystkich jego przyjaciół.

Warto również wspomnieć, że 4. proc. użytkowników regularnie komunikuje się za pośrednictwem portali społecznościowych przy użyciu swojego smartfonu, a 46 proc. używa do tego celu tabletu. Niski poziom ochrony takich urządzeń może łatwo doprowadzić nie tylko do kradzieży informacji dotyczących konta na portalu społecznościowym, ale również do poważniejszej szkody.

Chociaż smartfony i tablety stają się coraz popularniejsze, komputery nadal pozostają urządzeniami, z których najczęściej uzyskiwany jest dostęp do portali społecznościowych –. według badania Harris Interactive, preferuje je 61 proc. użytkowników. To oznacza, że oprogramowanie antywirusowe zainstalowane na takich komputerach powinno zapewnić ochronę przed szkodliwymi obiektami na portalach społecznościowych.

Źródło: Kaspersky Lab

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (49)