Masz konto na Facebooku? To zobacz, na co się zgodziłeś

Masz  konto na Facebooku? To zobacz, na co się zgodziłeś
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
Bolesław Breczko

27.07.2017 | aktual.: 27.07.2017 17:28

W Polsce z Facebooka korzysta około 17 mln osób. Ile z nich przeczytało regulamin, logując się do serwisu? Jeśli strzelę, że zero, to pewnie nie będę daleki od prawdy. A w regulaminie Facebooka kryją się interesujące zapisy. Od razu wyjaśniamy, że zamieszczenie na wallu "oświadczenia", że nikt poza nami nie ma praw do dysponowania naszymi danymi niczego nie zmienia.

1 / 7

Musisz podać swoje prawdziwe imię i nazwisko oraz pozostałe dane. Musisz też je na bieżąco uaktualniać

Obraz
© flickr.com | downloadsource.fr

Wydaje się, że jeszcze kilka lat temu jedną z naczelnych zasad poruszania się po internecie było zachowanie pełnej anonimowości i niepodawanie nigdzie swojego imienia i nazwiska. Zmienił to Facebook, w którym ludzie zaczęli się logować właśnie pełnymi danymi. Mało tego, zgodnie z regulaminem nie można nawet założyć sobie anonimowego konta. Dane muszą być poprawne i aktualne.

2 / 7

Facebook może na tobie zarabiać. Nie zobaczysz z tego ani złotówki

Obraz
© Pixabay.com

Twoje zdjęcia, imię i nazwisko, komentarze i inne treści mogą być wykorzystane w reklamach. W takim przypadku nie dostaniesz za nie pieniędzy. Wszelkie informacje, jakie zamieszczasz na Facebooku, mogą zostać wykorzystane w reklamie (też na Facebooku). Serwis zarabia na tej usłudze, ale ty już nie.

3 / 7

Jeśli masz problem z Facebookiem, możesz iść do sądu... w Kalifornii

Obraz
© flickr.com | Christopher

Chociaż sama idea pozywania jednej z największych firm internetowych może przypominać porywanie się z motyką na Słońce, to dodatkowo nie można tego zrobić w każdym sądzie. Użytkownik zobowiązuje się, że wszelkie spory będzie rozwiązywał wyłącznie w sądzie okręgowym Północnego Dystryktu Kalifornii lub w sądzie stanowym hrabstwa San Mateo.

4 / 7

Informacje o tobie są zbierane nawet poza Facebookiem

Obraz
© flickr.com | Franco Bouly

Zastanawiasz się, skąd Facebook zna twoje preferencje i zainteresowania? Niektórymi dzielisz się na samym Facebooku, o innych wie ze stron, na których umieszczone są przyciski "Lubię to" albo pola do komentarzy z Facebooka.

5 / 7

Facebook śledzi cię nawet na innych stronach

Obraz
© WP.PL

Gdy grasz w gry, wypełniasz quizy albo korzystasz ze "śmiesznych" aplikacji, dajesz dostęp do swojego profilu firmom zewnętrznym, które są poza kontrolą Facebooka.
Nie tylko Facebook gromadzi o tobie informacje. Za jego pomocą robią to też zewnętrzne firmy. Dzieje się tak za każdym razem, gdy bawisz się np. w Candy Crush, robisz quizy typu: kim będziesz w przyszłości?

6 / 7

Informacje o tobie przekazywane są reklamodawcom, firmom analitycznym i pomiarowym, sprzedawcom i usługodawcom a także "innym partnerom"

Obraz
© Fotolia | Sondem

Nie jest tajemnicą, że dane o użytkownikach są sprzedawane reklamodawcom. Dzięki nim widzimy reklamy towarów i usług, które mogą nas zainteresować. W tym przypadku Facebook zapewnia, że przekazuje dane, które nie doprowadzą do naszej identyfikacji (czyli nie będzie to imię i nazwisko, a formułka: mężczyzna w wieku 28-35 z miasta powyżej 500 tys. mieszkańców.) Tego zapisu nie ma już w przypadku przekazywania danych sprzedawcom, usługodawcom oraz innym partnerom.

7 / 7

Twoje dane mogą zostać wysłane do Stanów Zjednoczonych

Obraz
© flickr.com

Nawet jeśli nigdy nie byliśmy w Stanach, może trafić tam nasz facebookowy profil. Zakładając konto w serwisie, wyrażamy zgodę na to, aby informacje o nas, nasze zdjęcia i wpisy były przesyłane i przetwarzane w USA.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (44)