Mamy swoje polskie Google Maps

Mamy swoje polskie Google Maps
Źródło zdjęć: © heise-online.pl

01.04.2009 14:50, aktual.: 01.04.2009 16:37

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Mapy Google'a zna każdy: bezpłatna usługa wyszukiwarkowego giganta pozwala zamieścić na stronie WWW plan miasta (wraz z włączaną opcjonalnie warstwą zawierającą zdjęcia satelitarne), zaznaczyć na nim wybrane obiekty i tak dalej. To samo możemy zrobić obecnie dzięki polskiej usłudze mapGO API, która oferuje odpłatnie bądź za darmo zestaw map w postaci wektorowej, rastrowej (fotograficznej) albo hybrydowej.

Użytkownicy mapGO mają do dyspozycji nieco mniejszy zestaw danych niż zgromadzone przez Google'a –. mapy obejmują wyłącznie powierzchnię naszego kraju – ale za to nie znajdziemy tu tak wielu irytujących białych plam. Właściciele platformy informują, że mapy i zdjęcia, sporządzone w czwartym kwartale 2008 roku, pokazują ponad 400 000 kilometrów dróg, zawierają dane adresowe ponad 2600 miast i miejscowości oraz są na bieżąco aktualizowane. Odsetek populacji miejskiej na terenach opisanych przez mapGO to 96%, a liczba zaznaczonych punktów użyteczności publicznej przekracza 146 000.

Obraz
© Tylko zdjęcia Polski, ale bez białych plam: mapGO (fot. heise-online.pl)

Jak wspomnieliśmy na wstępie, usługa jest oferowana w wersji darmowej albo płatnej. W pierwszym przypadku właściciele stron WWW mogą włączać do swojego serwisu wszystkie funkcje mapGO (znajdowanie adresów, tras przejazdu itp.), o ile tzw. liczba trafień mapy (czyli operacji wejścia na stronę z mapą) nie przekracza 1. 000 miesięcznie. Przy większym ruchu konieczne jest wykupienie abonamentu.

W obydwu przypadkach niezbędna jest rejestracja w serwisie mapowym. Później do kodu własnej strony WWW należy dodać wpis w sekcji HEAD:

< script src="http://apisat.mapgo.pl/api.php?type=incl&key=abcdef123456" type="text/javascript">

i "zamontować" okienko z planem:

var mapobject=createMapgoObject(); mapobject.initMap(19.500000,52.250000,17,800,600,30,200);

Informacje na temat symboli, zmiennych i użytych wartości oraz więcej danych dotyczących posługiwania się mapami znajdziemy w sekcjach Dokumentacja mapGO API i Dokumentacja mapGO API Sat.

Uzupełnienie

Do tekstu wkradł się błąd: z informacji na stronie mapGO wynika, że tylko plany prezentowane w serwisie pochodzą z 2008 roku. Zdjęcia pokazywane na mapach mogą być starsze.

wydanie internetowe www.heise-online.pl