Małpy uczą się lokalnych dialektów. Tak przynajmniej twierdzą naukowcy

Małpy uczą się lokalnych dialektów. Tak przynajmniej twierdzą naukowcy

Małpy uczą się lokalnych dialektów. Tak przynajmniej twierdzą naukowcy
Źródło zdjęć: © East News | FLPA/Jurgen & Christine Sohns
Karolina Modzelewska
24.10.2019 12:38, aktualizacja: 24.10.2019 15:07

Marmozety bardzo szybko przystosowują się do nowych warunków środowiskowych. Sprawnie adaptują nieznane dotąd dialekty i zabiegają o akceptację grupy. Po co im tak rozbudowane zdolności językowe?

Zdaniem naukowców marmozety, niewielkie małpy z gatunku szorstkonosych uczą się regionalnych dialektów. Dostosowują sposób porozumiewania się do miejsca, w którym aktualnie się znajdują. Zajmuje im to zaledwie kilka tygodni.

- To tak, jak u ludzi – kiedy przenosisz się do nowego miejsca, akceptujesz nowe dialekty – podkreślają badacze z Uniwersytetu w Zurychu.

Badanie opisujące zachowanie marmozet zostało opublikowane na łamach Plos One. Zgodnie z treścią artykułu, te niewielkie małpy zmieniają wykorzystywany dialekt i dostosowują go do nowej grupy, aby zasygnalizować swoje zainteresowanie "znajomymi" i zwiększyć szanse na znalezienie partnera.

Marmozety: Bardzo "ludzkie" małpy

Marmozety w swoim zachowaniu przypominają ludzi. Oprócz wspomnianej już zdolności do nauki nowych "języków", niewielkie małpy wychowują potomstwo z pomocą całej grupy, która zazwyczaj liczy od 3 do 12 osobników. Zdaniem naukowców z Uniwersytetu w Zurychu to może być kolejny z powodów, dla których marmozety potrzebują rozbudowanych umiejętności językowych.

Jedna z autorek badania dr Judith Burkart, uważa, że dialekty stosowane przez marmozety można porównać do angielskich akcentów. Nie są uwarunkowane genetycznie, a wynikają z różnic w ich otoczeniu społecznym.

Źródło: The Independent

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)