Maksimum aktywności Perseidów. Tej nocy patrz w górę i podziwiaj

Tej nocy będzie się działo
Tej nocy będzie się działo
Źródło zdjęć: © PAP | PAP/EPA/PETER KOMKA
oprac. SBA

11.08.2024 12:23

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nadchodzi się szczyt aktywności Perseidów, czyli letniego deszczu meteorów. Przy dobrych warunkach pogodowych można obserwować nawet kilkadziesiąt meteorów na godzinę. Wiele placówek organizuje obserwacje "spadających gwiazd".

Perseidy to jeden z najbardziej aktywnych rojów meteorów. Ich aktywność rozpoczęła się 17 lipca i potrwa do 24 sierpnia, jednakże najważniejszym okresem jest czas wokół maksimum. To zjawisko występuje zazwyczaj w nocy z 12 na 13 sierpnia.

Maksimum roju Perseidów w nocy z 11 na 12 sierpnia

Amerykańskie Towarzystwo Astronomiczne prognozuje, że w tym roku moment maksimum Perseidów przypadnie na 12 sierpnia około godziny 16:00 czasu polskiego. Obserwacja o tej godzinie będzie z oczywistych przyczyn nieskuteczna. Dlatego najkorzystniejszym czasem do obserwacji będzie poprzedzająca noc - ta z 11 na 12 sierpnia.

Teoretycznie będzie można dostrzec nawet kilkadziesiąt meteorów na godzinę, lecz wiele zależy od warunków pogodowych. Czyste niebo będzie sprzyjać wyjątkowym obserwacjom nocnego nieba. Perseidy będą pojawiać się na całym niebie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Co to są Perseidy?

Perseidy to rój meteorów znany już od czasów starożytnych, charakteryzujący się szybkimi meteorami, które mogą pozostawiać krótkotrwałe ślady po swoim przelocie. Te meteory poruszają się z prędkością 59 km/s i często pojawiają się w grupach od 6 do 15 w ciągu 2-3 minut. W teoretycznie idealnych warunkach, w szczytowym momencie aktywności, można zaobserwować nawet do 100 meteorów na godzinę.

Meteory z roju Perseidów są związane z kometą okresową 109P/Swift-Tuttle, która zbliża się do Ziemi co 133 lata. Kometa ta została po raz pierwszy zauważona w 1862 roku.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (19)
Zobacz także