Mają lepszy sposób na ogrzewanie domu

Jest pewne rozwiązanie z Holandii i Szwecji, które zapowiada się jako bardzo interesująca alternatywa. Kto wie, może w przyszłości zastąpi tradycyjne ogrzewanie w wielu domach?

Ogrzewanie domu
Ogrzewanie domu
Źródło zdjęć: © Getty Images | Jelena83
Marcin Hołowacz

01.02.2022 | aktual.: 19.02.2024 11:28

Firmy pochodzące ze Szwecji, a także Holandii, mają kuszący pomysł. Czy zmniejszy to zapotrzebowanie na węgiel? Być może skłoni wiele osób do tego, żeby zrezygnować z gazu? O co konkretnie chodzi?

Te pompy ciepła mają być lepsze

Temat zaczyna się od firm FeenstraVattenfall, ponieważ to właśnie te podmioty zaprezentowały swoje pompy ciepła. Na celownik obrały między innymi Wielką Brytanię, w której to bojlery olejowe oraz gazowe podgrzewanie wody są bardzo popularne.

Podobno produkty od Vattenfall i Feenstra nie wymagają dodatkowego ocieplania budynków. Z reguły jest tak, że niska wydajność pomp ciepła starego typu, często zmusza ludzi do ocieplania elewacji, jeśli chcą zdecydować się na rozwiązanie z pompami ciepła.

Ludzie często byli zniechęcani faktem, że temperatura osiągana przez pompy ciepła była niższa w zestawieniu z tradycyjnymi metodami grzewczymi. Vattenfall współpracujące z Feenstra realizują swój plan w postaci wprowadzenia na rynek czegoś lepszego, mianowicie wysokotemperaturowych pomp ciepła.

Zima
Zima © Getty Images | Rafal Bozek

Problemy opisane wyżej mają odejść w zapomnienie, jako że wysokotemperaturowe pompy ciepła powinny ogrzewać wodę także w bardzo niskich temperaturach i to bez dodatkowego zasilania. Chodzi tu o ogrzewanie wody instalacji grzewczej, również gdy na zewnątrz panuje mróz, a uzyskiwane temperatury mają sięgać od 60 do nawet 80 stopni Celsjusza. Zwykłe pompy ciepła, które nie są określane mianem wysokotemperaturowych, to znacznie mniejsze możliwości i często potrzebne jest ocieplenie domu.

Czas pokaże jakie będą reakcje ludzi na wysokotemperaturowe pompy ciepła

Wymiana starych pieców gazowych ma być prosta, grzejniki nie będą musiały podlegać wymianie i wszystko ma się obejść bez wykonywania dodatkowej izolacji. Takie są zapewnienia firmy Vattenfall, która wprowadza na rynek wysokotemperaturowe pompy ciepła. Jakby tego było mało, instalacja ma być tak prosta, że na wszystko są potrzebne zaledwie dwa dni.

Vattenfall sugeruje ogrom zalet, a wśród nich łatwość instalacji i czyste powietrze. Brzmi to wspaniale, więc pozostaje jedno pytanie, mianowicie czy rzeczywistość zweryfikuje ten produkt przychylnie? Czy ludzie faktycznie zaczną instalować innowacyjne, wysokotemperaturowe pompy ciepła od Vattenfall? Czas pokaże, a póki co weryfikacja może mieć miejsce w dużej mierze na rynku, jakim jest Wielka Brytania.

Źródło: pv-magazine.com

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (456)