Magiczne górki w Polsce. Wbrew prawom fizyki?

W Lubelskiem znajdują się miejsca, gdzie grawitacja zdaje się działać na opak. Przedmioty toczą się pod górę i robią to bez ingerencji człowieka - czytamy na portalu Radia Lublin. Czy na tzw. magiczne górki naprawdę nie działa grawitacja?

Magiczne górki w województwie lubelskim
Magiczne górki w województwie lubelskim
Źródło zdjęć: © lubelskietravel.pl

W województwie lubelskim, w miejscowościach Zubowice Kolonia i Podgórze, można doświadczyć niezwykłego zjawiska. Przedmioty, zamiast toczyć się w dół, poruszają się pod górę. To zjawisko, które dla turystów stanowi niemałą atrakcję. Ci przyjeżdżają bowiem w na tzw. magiczne górki, aby osobiście przekonać się, jak wygląda to dziwne zjawisko.

Zjawisko znane na całym świecie

Zjawisko to, znane jako magiczne górki, jest obserwowane na całym świecie. W Polsce można je zaobserwować także w Karpaczu, Wałczu, Żywcu i Gdańsku. Portal Radia Lublin podaje też, że "magiczne górki" są znane również w Szkocji, Kanadzie, ale też Australii.

Przez lata przyczyny tego fenomenu były zagadką. Podejrzewano różne czynniki, wskazując na cieki wodne po skały ferromagnetyczne. Jednak badania naukowe wykazały, że za to zjawisko jest odpowiedzialne złudzenie optyczne.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Amerykańscy i niemieccy naukowcy ustalili, że złudzenie jest spowodowane przez drzewa pochylone w określonym kierunku oraz brak punktów odniesienia na horyzoncie. To sprawia, że droga wydaje się prowadzić pod górę, choć w rzeczywistości opada.

Pomiary geodezyjne w rejonie Wałcza potwierdziły te obserwacje. Punkt postrzegany jako szczyt wzniesienia jest faktycznie niżej niż jego podnóże. Drzewa pochylone w jednym kierunku dodatkowo potęgują to złudzenie.

Magiczne górki występują często na terenach pofałdowanych, co utrudnia ocenę wysokości terenu. To zjawisko przyciąga nie tylko turystów, ale i naukowców, którzy chcą zgłębić jego tajemnice.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)