Macierewicz zapowiada stworzenie nowej służby

Macierewicz zapowiada stworzenie nowej służby09.10.2017 16:53
Macierewicz zapowiada stworzenie nowej służby
Źródło zdjęć: © East News | Stanislaw Kowalczuk/East News

To już pewne: Antoni Macierewicz potwierdził na konferencji CYBERSEC w Krakowie, że zostanie utworzona nowa służba wojskowa. Jej obszarem działania będzie sieć internetowa.

- Włamując się na strony internetowe i infekując je fałszywymi przekazami - fake news - można manipulować całymi społeczeństwami – podkreślił szef MON w trakcie konferencji. Dlatego postanowiono utworzyć wojska cybernetyczne. 1000 specjalistów ma stać na straży cyfrowych granic naszego kraju.
Minister nie omieszkał przypomnieć o decyzji NATO-6130285597505153c), która uznała cyberprzestrzeń za obszar działań wojennych. Kolejnym argumentem były niedawne ataki na infrastrukturę państw, m.in. Ukrainy czy USA, za którymi mieli stać rosyjscy hakerzy.

Działania MON będą koordynowane wraz z premier Beatą Szydło oraz z Biurem Bezpieczeństwa Narodowego przy prezydencie.

Premier Beata Szydło zapowiedziała również, że zostanie powołany nowy departament ds. cyberprzestrzeni, na czele którego stanie minister Paweł Szafernaker.

Zobacz także: Najgroźniejsze cyberataki na świecie

- Coraz więcej przywódców politycznych dostrzega problem cyberbezpieczeństwa jako priorytetowy. Nasz rząd kładzie szczególny nacisk na to, aby Polacy czuli się w swoim kraju bezpieczni. Cyberprzestrzeń jest najbardziej dynamicznie rozwijającą się dziedziną życia. Wraz z jej rozwojem mamy do czynienia z cyberterroryzmem i cyberprzestępczością. Dzisiaj nie potrzeba czołgów, czy rakiet do tego, aby zaatakować państwo, dlatego musimy być gotowi aby stawić czoła także takiemu zagrożeniu. Ważne abyśmy byli krok do przodu i aby nasze bezpieczeństwo było jeszcze większe – powiedziała na konferencji CYBERSEC.
Wspólne działania MON, kancelarii premiera i BBN zostaną zasilone budżetem w wysokości 2 mld zł.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)