Lumix G1 - pierwsza lustrzanka z systemem Mikro Cztery Trzecie

Lumix G1 - pierwsza lustrzanka z systemem Mikro Cztery Trzecie

Lumix G1 - pierwsza lustrzanka z systemem Mikro Cztery Trzecie
Źródło zdjęć: © Panasonic
12.09.2008 12:00, aktualizacja: 12.09.2008 12:21

Lumix DMC-G1 to pełne oznaczenie najnowszego aparatu DSLR, wyprodukowanego przez Panasonic - zdaniem producenta najmniejszej i najlżejszej cyfrowej lustrzanki fotograficznej na świecie. Kompaktowe gabaryty korpusu aparatu udało się osiągnąć dzięki zastosowaniu nowatorskiego systemu Mikro Cztery Trzecie, w ramach którego aparat pozbawiono wewnętrznego lustra.

Nowość Panasonic dysponuje 12,1-megapikselową, samoczyszczącą matrycą Live Mos (odpowiedzialny za czyszczenie matrycy filtr drgań ultradźwiękowych generuje drgania z częstotliwością 5. tys. na sekundę) oraz przetwornikiem Venus Engine HD.
System Mikro Cztery Trzecie zakłada, że z lustrzanki zniknie wizjer optyczny - w Lumiksie do dyspozycji użytkownika oddano więc wizjer elektroniczny o rozdzielczości 44. tys. punktów oraz wyświetlacz LCD z funkcją Live View (460 tys. pikseli przy 3-calowej przekątnej). Zaletą wizjera jest jego automatyczne uruchomienie w momencie, gdy użytkownik przykłada do niego oko. LCD z kolei jest odchylany do pozycji, w której ekran znajduje się frontem do korpusu (czyli o 180 stopni - w pionie można obrócić go o 270 stopni).

Obraz
© Lumix G1 (fot. Panasonic)

Nowym Lumiksem można wykonywać zdjęcia seryjne z szybkością 3 klatek na sekundę - fotografując w formacie RAW, można takich zdjęć wykonać maksymalnie 7, zaś w wypadku JPEG barierę stanowi jedynie ilość miejsca dostępnego na karcie pamięci. Dostępny zakres czułości wynosi ISO 100 - ISO 3200.

Lustrzanka ma stanowić atrakcyjną propozycję dla użytkowników do tej pory korzystających z cyfrowych kompaktów, a zamierzających przesiąść się na systemy bardziej zaawansowane. Tym właśnie należy tłumaczyć pojawienie się w Lumiksie trybu Intelligent Auto, który sprawia, że aparat automatycznie rozpoznaje warunki otoczenia i wprowadza odpowiednie w danej chwili ustawienia. Na tryb iA składają się rozpoznawanie twarzy (do 15 twarzy), wykrywanie ruchu w kadrze (Intelligent ISO - dostosowywanie wartości czułości i prędkości migawki), wykrywanie poruszeń aparatu (MEGA O.I.S), Intelligent Scene Selector - automatyczny wybór trybu fotografowania.

Inne funkcje mające ułatwić użytkownikowi pracę to m.in. My Color Mode - możliwość dowolnego ustawienia kolorów, jasności i nasycenia przed wykonaniem zdjęcia; oraz My Menu - automatycznie zapamiętuje pięć ostatnio wybranych pozycji z menu. Może też służyć do zaprogramowania najczęściej używanych funkcji.

Gabaryty lustrzanki wynoszą 124 x 84 x 45 mm, zaś waga - 380 g. Aparat dysponuje wyjściem HDMI, obsługuje też interfejs USB. Menu OSD aparatu dostępne jest w j. polskim. Nośnikiem danych mogą być karty SD, SDHC lub MMC. Ceny G1 na razie nie ujawniono - ma to nastąpić na początku października br. Lumix G1 trafi do sprzedaży w listopadzie i będzie dostępny w trzech wersjach kolorystycznych (czarny, czerwony i niebieski), w zestawie z obiektywem LUMIX G VARIO 14-45mm/F3.5-5.6 ASPH/MEGA O.I.S.

Do aparatu będzie można także dokupić obiektyw LUMIX G VARIO 45-200mm/F4.0-5.6/MEGA O.I.S., a dzięki stosownemu adapterowi z Lumiksem będzie można używać obiektywów w standardowym systemie 4/3.

Więcej informacji: Panasonic

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)