Ludzie znikną z miast

Ludzie znikną z miast
Źródło zdjęć: © IDG.pl

09.08.2010 11:26, aktual.: 10.08.2010 13:02

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Google Street View jest usługą umożliwiającą wirtualną wycieczkę po wybranych miastach świata. Zadebiutowała w maju 2007 roku, a obecnie ma setki milionów fanów na całym świecie. Samochody robiące panoramiczne zdjęcia mogliśmy zobaczyć również w Warszawie i Krakowie, cyfrowe mapy tych miast nadal są w obróbce

Od początku usługa wywoływała wiele kontrowersji, ponieważ wielokrotnie na zdjęciach pojawiali się przypadkowi przechodnie nieświadomi, że są fotografowani. W końcu zaczęto zamazywać tablice rejestracyjne samochodów oraz twarze przechodniów. Jednak dla niektórych osób, nawet pokazanie czyjejś sylwetki, czy ubrań było nie do zaakceptowania.

Obraz
© (fot. UCSD)

Obecnie testowany jest algorytm opracowany przez Arturo Floresa, dzięki któremu ze zdjęć całkowicie zostają wymazani ludzie. Wszystko dzieje się automatycznie i bardzo ciężko dostrzec jakiekolwiek niedoskonałości na zdjęciu wyjściowym. Student UC San Diego obecnie udoskonala swój projekt tak, aby wymazywał ze zdjęć całe grupy ludzi.

Algorytm nie jest jeszcze doskonały i można natknąć się na takie perełki, jak pies ze smyczą wiszącą w powietrzu czy "idące" po chodniku buty, z których wystają tylko fragmenty ludzkich nóg. Problem pojawia się też, gdy tło nie jest płaskie, jak zazwyczaj ma to miejsce w mieście, postacie ze zdjęć plenerowych poza miastami muszą poczekać na udoskonalenie programu. Problemem są też piesi poruszający się w tym samym kierunku co samochód robiący zdjęcia - okazuje się, że w tym wypadku algorytm również ma problem z wymazaniem sylwetki przechodnia.

Źródło: UCSD

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)