Ludzie nie tylko zmienili wygląd psów. Zmienili także ich mózgi

Ludzie nie tylko zmienili wygląd psów. Zmienili także ich mózgi

Ludzie nie tylko zmienili wygląd psów. Zmienili także ich mózgi
Źródło zdjęć: © Youtube.com | Zrzut ekranu z serwisu YouTube
03.09.2019 10:32, aktualizacja: 03.09.2019 11:20

Psy przeszły długą drogę, by z dzikich bestii stać się puchatymi przyjaciółmi człowieka. I to właśnie człowiek był sprawcą tych przemian. Okazuje się, że nie sięgają one tylko ich gatunkowej różnorodności i wyglądu – zmieniliśmy całą strukturę ich mózgów.

Erin Hecht neuronaukowiec z Uniwersytetu Harvarda i jej koledzy zebrali bibliotekę skanów mózgu MRI z 62 rasowych psów spośród 33 różnych ras. Rasy, którymi były między innymi labrador, golden retriever, czy bichon frise, miały różnorodne kształty i rozmiary głowy. Ale żadna z tych cech nie mogła wyjaśnić uwidocznionych na zdjęciach różnic w mózgach tych zwierząt.

Hecht i jej zespół zidentyfikowali sześć sieci obszarów mózgu, które u każdego psa miały inne rozmiary i inne proporcje w stosunku do siebie. To doprowadziło badaczkę do wniosku, że sieci te mogą odpowiadać za konkretne zachowania. Jednocześnie pojawiło się pytanie, czy ich różne wielkości są powiązane z behawioralnymi różnicami pomiędzy rasami.

Naukowcy postanowili sprawdzić to, jak sześć grup obszarów w mózgu różniło się pomiędzy psami, w zależności od tego, do jakiego celu zostały one wyhodowane.

Kształtujemy mózgi tych zwierząt

Każda z sześciu sieci mózgu jest skorelowana, z co najmniej jednym typem zachowań – do tego wniosku doszli naukowcy.

Dla przykładu – boksery i dobermany, które czasem używane są jako psy policyjne, w porównaniu z innymi rasami posiadają znaczne różnice w sieciach mózgu związanych ze wzrokiem i zapachem. Za to psy hodowane do walki, wykazywały zmiany w grupach obszarów reprezentujących reakcje strachu, stresu i lęku.

Jak zauważa Erin Hech, fakt, że zmieniamy gatunki wokół nas tak bardzo, że mamy wpływ na strukturę ich mózgów, powinien przypomnieć o odpowiedzialności i ostrożności związanej z naszym podejściem do zwierząt i ich hodowli.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (63)