Linux z systemem plików ext4

Linux z systemem plików ext4

Linux z systemem plików ext4
25.06.2009 13:12, aktualizacja: 25.06.2009 13:26

Z uwagi na gwałtownie rosnącą pojemność dysków twardych oczywisty staje się fakt, że obecny standardowy system plików w Linuksie – ext3 – dochodzi do granic swoich możliwości.

Maksymalna wielkość systemu plików, a co za tym idzie –. pojemności nośnika danych, wynosząca 16 terabajtów, już w chwili obecnej może być przekroczona w dużych macierzach RAID. Niestety, w przypadku ext3, gdzie mamy do czynienia z 32-bitowymi numerami bloków oraz blokami danych o wielkości 4 KB, więcej po prostu uzyskać się nie da. W związku z tym koniecznością stała się gruntowniejsza modernizacja systemu plików.

Rezultatem prowadzonych prac jest zaawansowany system plików, którego limit pojemności wynoszący 102. petabajty pozwala ze spokojem patrzeć w przyszłość. Jednocześnie stosowany już od dawna w innych systemach plików, np. XFS, mechanizm extentów umożliwia efektywniejsze zarządzanie dużymi plikami. Ponadto do nowego systemu wprowadzono mnóstwo wewnętrznych zmian, które poprawiają jego wydajność w porównaniu z ext3.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)