Letnie porady: jak chronić sprzęt przed burzą i upałami?
Spalona płyta główna, uszkodzona karta graficzna, zniszczony router, system, który nie chce się uruchomić czy wreszcie utracone dane z dysku - co roku w okresie letnich burz i upałów spotykamy się z tymi samymi zjawiskami, które mogą doprowadzić do zniszczenia cennego sprzętu. Postanowiliśmy zaprezentować kilka sprawdzonych porad, które pomogą Wam uniknąć przykrych konsekwencji gwałtownych zmian pogodowych
Wysoka temperatura na zewnątrz i gwałtowne burze przypominają nam o tym, że jesteśmy w pełni sezonu letniego. Pełne słońce za oknem powoduje uśmiech na twarzach większości osób. Niestety, natura jest nieprzewidywalna. Gorący dzień może szybko zamienić się w zabójczy upał. Ten zaś w gwałtowną burzę. W efekcie zamiast upragnionego odpoczynku możemy skończyć ze zniszczonym komputerem stacjonarnym, przegrzanym laptopem czy niedziałającym smartfonem. Ostatnia z kategorii jest na liście usterek nowością.
Na szczęście istnieje szereg praktycznych rozwiązań, które pomagają w uniknięciu przykrych dla sprzętu konsekwencji szybkich zmian pogodowych. Postanowiliśmy zaprezentować Wam zbiór porad i aplikacji,. Które przydadzą się w przypadku nadejścia burzy, wysokiej temperatury za oknem czy wreszcie w razie potrzeby odzyskania cennych danych.
Jak chronić sprzęt przed burzą?
Według specjalistów z laboratorium odzyskiwania danych Ontrack, użytkownicy często ignorują podstawowe zasady bezpieczeństwa. W efekcie firma odnotowała znaczny wzrost liczby klientów, którzy utracili dane w wyniku burz, przetaczających się ostatnio przez Polskę. Oto zestaw porad, przygotowanych przez Ontrack:
1. Jeżeli komputer zaczyna dziwnie pracować w pomieszczeniu, w którym jest gorąco, na jego pracę może mieć wpływ zbyt wysoka temperatura. Należy go na chwilę wyłączyć i obniżyć temperaturę w pomieszczeniu. Przy braku klimatyzacji w pomieszczeniu lub braku możliwości wietrzenia, warto pomyśleć o umieszczeniu dodatkowych radiatorów lub wentylatorów na dyskach.
2. W czasie pracy na komputerze warto stosować oprogramowanie diagnozujące temperaturę pracy komputera i w razie potrzeby alarmujące o temperaturze zagrażającej bezpieczeństwu danych.
3. Defragmentację plików czy wykonanie kopii zapasowej danych na wypadek ich utracenia warto przeprowadzić wieczorem lub w nocy, kiedy jest chłodniej; za dnia raczej nie należy tego robić - takie operacje stanowią znaczne obciążenie dla dysków twardych.
Poniżej przedstawimy również kilka porad, które pomogą Wam poprawić chłodzenie komputera:
1. Odkurz dokładnie obudowę komputera. Gruba warstwa kurzu stanowi barierę w odprowadzaniu ciepła, a zatkane otwory wentylacyjne uniemożliwiają usuwanie gorącego powietrza na zewnątrz. Szczególną uwagę poświęć radiatorowi na procesorze, karcie graficznej oraz zasilaczowi. Czyszczenie trudno dostępnych miejsc najlepiej wykonać silnym strumieniem powietrza.
2. Sprawdź wiatraki. Sprawdź czy wszystkie zainstalowane wiatraczki w Twoim komputerze obracają się z odpowiednią prędkością, czy nie zalega na nich brud oraz czy filtry przeciwpyłkowe nie są zużyte i nie stwarzają zbyt wielkiego oporu powietrza.
3. Wymontuj niepotrzebny sprzęt. Jeśli nie korzystasz z niektórych komponentów komputera lub możesz przez jakiś czas się bez nich obejść warto je usunąć z obudowy. Dzięki temu nie będą one źródłem ciepła, a jednocześnie poprawi się cyrkulacja powietrza. Przykładem takich elementów są dodatkowe napędy optyczne, zewnętrzne kontrolery dysków, tunery radiowo-telewizyjne.