Letnie Igrzyska Olimpijskie będą nagrywane w 8K. W Polsce obejrzymy je w goglach VR

Letnie Igrzyska Olimpijskie będą nagrywane w 8K. W Polsce obejrzymy je w goglach VR
Źródło zdjęć: © engadget / chip

09.03.2016 21:33

4K nie jest jeszcze standardem, na który mogą sobie pozwolić wszystkie telewizje. Tymczasem Igrzyka w Rio będą kręcone w jeszcze wyższej rozdzielczości. Niestety, nie wszyscy je obejrzą.

Olympic Broadcasting Service (OBS) potwierdziło, że 130 godzin Letnich Igrzysk Olimpijskich w Rio, które odbędą się w tym roku, będzie nagrywane w rozdzielczości 8K z 22-kanałowym dźwiękiem przestrzennym. Niestety obraz ten będzie dostępny tylko i wyłącznie w Japonii. Dlaczego? To aktualnie jedyny kraj na świecie, w którym kupimy telewizor obsługujący taką rozdzielczość - Sharp LV 85001. Przypominamy, że dłuższy czas temu Sharp zniknął z polskiego rynku i co prawda wrócił, ale z innym dystrybutorem - UMC - Słowacką firmą, która wykupiła japońską fabrykę w Polsce. Tak więc nie ma większych szans na to, aby ten model kiedykolwiek był u nas dostępny w masowej sprzedaży. Dodatkowo Kraj Kwitnącej Wiśni planuje nadawanie igrzysk w Tokio w 202. roku także w tej rozdzielczości, więc wydarzenie w Rio może traktować jak formę testu.

Polska nie ma też co liczyć na rozdzielczość 4K, jeśli chodzi o transmisję igrzysk w Rio - OBS będzie nadawało do reszty państw obraz w rozdzielczości Full HD i z dźwiękiem 5.1. Na szczęście jest też dobra wiadomość. Ceremonia otwarcia i zamknięcia, a także kilka wybranych dyscyplin sportowych - judo, pływanie, koszykówkę i piłkę nożną - będziemy mogli oglądać w technologii wirtualnej rzeczywistości. Podgląd VR będzie ogólnodostępny w sieci, więc wystarczy zaopatrzyć się zawczasu w odpowiednie gogle.

słk

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Letnie Igrzyska Olimpijskie będą nagrywane w 8K

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)