Lenovo zadba o Olimpijski Ogień w Pekinie

Lenovo zadba o Olimpijski Ogień w Pekinie07.02.2008 12:21
Lenovo zadba o Olimpijski Ogień w Pekinie
Źródło zdjęć: © Lenovo

Olimpiada Pekin 2008 przebiegnie pod znakami Lenovo.
Prócz pochodni olimpijskiej, która przemierzy świat,
zwiastując nadejście Igrzysk Olimpijskich Lenovo zaprojektowała nowe
elementy sztafety olimpijskiej - latarnię i znicz

*Olimpiada Pekin 2008 przebiegnie pod znakami Lenovo. Prócz pochodni olimpijskiej, która przemierzy świat, zwiastując nadejście Igrzysk Olimpijskich Lenovo zaprojektowała nowe elementy sztafety olimpijskiej - latarnię i znicz. *
Latarnia przechowuje ogień olimpijski zapalony w Olimpii w Grecji i umożliwia jego bezpieczne przeniesienie z miasta do miasta w trakcie sztafety, natomiast znicz olimpijski zostanie zapalony przez ostatniego biegacza podczas ceremonii w mieście kończącym każdy etap sztafety.

Podczas tworzenia latarni olimpijskiej projektanci Lenovo inspirowali się tradycyjnymi latarniami, które ozdabiały ściany starożytnych, chińskich pałaców. W projektach latarni i znicza zastosowano motyw „chmury obietnicy” wykorzystany w pochodni olimpijskiej.

Z pomocą historyków i antropologów zespół Lenovo stworzył znicz olimpijski, którego projekt odpowiada starożytnej koncepcji „okrągłego nieba i kwadratowej ziemi”, tej samej filozofii, która zainspirowała twórców słynnej chińskiej Świątyni Nieba. Olimpijski znicz symbolizuje powitanie na Olimpiadzie w Pekinie uczestników ze wszystkich stron świata. Znicz ma wysokość 130 centymetrów, co odpowiada 130 dniom trwania sztafety, jego pokrywa ma 29 centymetrów średnicy, co symbolizuje XXIX Igrzyska Olimpijskie.

288756603195635859
Źródło zdjęć: © Latarnia (fot. Lenovo)

Pochodnia olimpijska odzwierciedla historię i kulturę kraju oraz miasta organizującego Olimpiadę. Unikatowy projekt pochodni na pekińską Olimpiadę łączy smukłą, nowoczesną konstrukcję z historyczną, chińską symboliką. Głównym motywem pochodni są chmury, które reprezentują chińską kulturą (motyw ten jest często stosowany w chińskiej architekturze i malarstwie, na meblach, a także w opowieściach). Projekt „chmury obietnicy” został wybrany spośród 300 konkurencyjnych motywów i w postaci pochodni przemierzy świat w rękach uczestników sztafety poprzedzającej Igrzyska Olimpijskie w Pekinie w 2008 roku.

Nagrodzony, międzynarodowy zespół Lenovo, składający się z ponad 30 specjalistów, pracował nad pochodnią ponad 10 miesięcy. Zarówno pochodzenie (Niemcy, Singapur, Stany Zjednoczone, Japonia, Nowa Zelandia, Włochy i Chiny), jak również doświadczenie i specjalności projektantów (grafika, chemia, inżynieria, materiałoznawstwo, antropologia, sztuka i historia) były zróżnicowane. Oficjalna ceremonia zapalenia pochodni odbędzie się w Olimpii w marcu 2008 roku.

Pochodnia ma odwiedzić 21 miast na pięciu kontynentach, w tym Londyn, Paryż, San Francisco, Canberrę, Bombaj, Nagano, Hong Kong i Makau, po czym przez 97 dni będzie przemierzać kontynentalne Chiny, aby 8 sierpnia przybyć do Pekinu, wyznaczając początek Igrzysk Olimpijskich 2008 roku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)