Lenovo zadba o Olimpijski Ogień w Pekinie

Lenovo zadba o Olimpijski Ogień w Pekinie

Lenovo zadba o Olimpijski Ogień w Pekinie
Źródło zdjęć: © Lenovo
07.02.2008 12:21, aktualizacja: 07.02.2008 12:59

Olimpiada Pekin 2008 przebiegnie pod znakami Lenovo.
Prócz pochodni olimpijskiej, która przemierzy świat,
zwiastując nadejście Igrzysk Olimpijskich Lenovo zaprojektowała nowe
elementy sztafety olimpijskiej - latarnię i znicz

*Olimpiada Pekin 2008 przebiegnie pod znakami Lenovo. Prócz pochodni olimpijskiej, która przemierzy świat, zwiastując nadejście Igrzysk Olimpijskich Lenovo zaprojektowała nowe elementy sztafety olimpijskiej - latarnię i znicz. *
Latarnia przechowuje ogień olimpijski zapalony w Olimpii w Grecji i umożliwia jego bezpieczne przeniesienie z miasta do miasta w trakcie sztafety, natomiast znicz olimpijski zostanie zapalony przez ostatniego biegacza podczas ceremonii w mieście kończącym każdy etap sztafety.

Podczas tworzenia latarni olimpijskiej projektanci Lenovo inspirowali się tradycyjnymi latarniami, które ozdabiały ściany starożytnych, chińskich pałaców. W projektach latarni i znicza zastosowano motyw „chmury obietnicy” wykorzystany w pochodni olimpijskiej.

Z pomocą historyków i antropologów zespół Lenovo stworzył znicz olimpijski, którego projekt odpowiada starożytnej koncepcji „okrągłego nieba i kwadratowej ziemi”, tej samej filozofii, która zainspirowała twórców słynnej chińskiej Świątyni Nieba. Olimpijski znicz symbolizuje powitanie na Olimpiadzie w Pekinie uczestników ze wszystkich stron świata. Znicz ma wysokość 130 centymetrów, co odpowiada 130 dniom trwania sztafety, jego pokrywa ma 29 centymetrów średnicy, co symbolizuje XXIX Igrzyska Olimpijskie.

Obraz
© Latarnia (fot. Lenovo)

Pochodnia olimpijska odzwierciedla historię i kulturę kraju oraz miasta organizującego Olimpiadę. Unikatowy projekt pochodni na pekińską Olimpiadę łączy smukłą, nowoczesną konstrukcję z historyczną, chińską symboliką. Głównym motywem pochodni są chmury, które reprezentują chińską kulturą (motyw ten jest często stosowany w chińskiej architekturze i malarstwie, na meblach, a także w opowieściach). Projekt „chmury obietnicy” został wybrany spośród 300 konkurencyjnych motywów i w postaci pochodni przemierzy świat w rękach uczestników sztafety poprzedzającej Igrzyska Olimpijskie w Pekinie w 2008 roku.

Nagrodzony, międzynarodowy zespół Lenovo, składający się z ponad 30 specjalistów, pracował nad pochodnią ponad 10 miesięcy. Zarówno pochodzenie (Niemcy, Singapur, Stany Zjednoczone, Japonia, Nowa Zelandia, Włochy i Chiny), jak również doświadczenie i specjalności projektantów (grafika, chemia, inżynieria, materiałoznawstwo, antropologia, sztuka i historia) były zróżnicowane. Oficjalna ceremonia zapalenia pochodni odbędzie się w Olimpii w marcu 2008 roku.

Pochodnia ma odwiedzić 21 miast na pięciu kontynentach, w tym Londyn, Paryż, San Francisco, Canberrę, Bombaj, Nagano, Hong Kong i Makau, po czym przez 97 dni będzie przemierzać kontynentalne Chiny, aby 8 sierpnia przybyć do Pekinu, wyznaczając początek Igrzysk Olimpijskich 2008 roku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)