Łącza Netii w liczbach - 400 terabajtów każdego dnia

Łącza Netii w liczbach - 400 terabajtów każdego dnia

Łącza Netii w liczbach - 400 terabajtów każdego dnia
Źródło zdjęć: © netia
07.04.2011 18:27

W ciągu ostatnich 6 lat średnie, realne wykorzystanie łącz internetowych na klienta Netii wzrosło siedmiokrotnie. Jeśli dodać do tego bardzo szybki wzrost liczby klientów Internetu szerokopasmowego (obecnie 702 tys.), średnie tempo wzrostu ruchu w sieci szkieletowej Netii wynosi ok. 30 - 40 proc. rocznie.

Taki przyrost ruchu oznacza oczywiście konieczność ciągłego zwiększania pojemności sieci szkieletowej i dystrybucyjnej, routerów brzegowych (BRAS-ów), które obsługują ruch kliencki oraz połączeń z zasobami internetowymi.

Nie bez powodu samych tylko ERX-ów, czyli routerów brzegowych (BRAS-ów) obsługujących sesje klientów, podłączonych w technologiach xDSL (DSL na własnej sieci Netii, LLU, BSA) oraz Wi-MAX, mamy obecnie 15 a w najbliższych tygodniach będzie ich już 18.

Są one rozmieszczone równomiernie w 12 miejscach w Polsce a ich łączna przepustowość to 108 Gb/s (po uruchomieniu trzech kolejnych będzie to 14 lokalizacji i aż 138 Gb/s). Tymczasem maksymalny ruch przechodzący przez te urządzenia to 72 Gb/s.

Większy "zapas mocy" Netia ma w sieci szkieletowej - na najbardziej obciążonych relacjach, dysponuje połączeniami 40 Gb/s, które wykorzystywane są maksymalnie na poziomie nieco ponad 27 Gb/s. Spodziewając się jednak dalszego wzrostu ruchu, trwa już rozbudowa tych łączy do 80 Gb/s.

Ilość danych przesyłanych w ciągu jednego tylko dnia dla przez klientów Netii podłączonych na w/w technologiach sięga obecnie nieco ponad 400 TB.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)