Kula ognia na niebie. Liczne nagrania z Hiszpanii i Portugalii

Tajemnicza kula ognia nad Hiszpanią
Tajemnicza kula ognia nad Hiszpanią
Źródło zdjęć: © Licencjodawca

19.05.2024 12:51, aktual.: 19.05.2024 14:06

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nad Hiszpanią i Portugalią przeleciała niezwykle widowiskowa kula ognia. W sieci pojawiło się wiele nagrań, na których widać obiekt rozświetlający okolicę. Meteor, który został uwieczniony na nagraniach, robi wrażenie.

Czasem warto spojrzeć w niebo. Przekonali się o tym mieszkańcy Hiszpanii i Portugalii, którzy mieli okazję obserwować rozświetlającą firmament kulę ognia. Przelatujący o godz. 22:46 meteor wzbudzał duże emocje osób obserwujących to zjawisko. Jak podaje hiszpański dziennik "El Pais", kosmiczny obiekt mógł spaść w Castro Daire w Portugalii, o ile nie spłonął, wchodząc w ziemską atmosferę.

Jose Maria Madiedo, główny naukowiec projektu SMART, uważa, że meteor, który dało się zaobserwować w dwóch krajach Europy, miał pochodzenie kometarne. Wleciał w ziemską atmosferę z prędkością ok. 161 tys. kilometrów na godzinę.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kosmiczny obiekt nad Europą

Początkowo meteor rozświetlił niebo na wysokości 122 km. Rozbłysk zakończył się, gdy obiekt był 54 km nad Ziemią. Obserwatorzy mogli zobaczyć bardzo jasne, niebieskozielone światło, po którym na dłuższy czas widoczny był "ogon" przelatującego meteoru.

Obiekt był widziany m.in. w Andaluzji, Kastylii-La Manchy, Madrycie, Estremadurze i Galicji. W mediach społecznościowych pojawił się cały szereg nagrań, prezentujących to niezwykłe zjawisko.

"El Pais" podaje, że rzecznik Agencji 112 ds. Bezpieczeństwa i Nagłych Przypadków w Madrycie odebrał kilka telefonów z pytaniami o przelatujący na niebie obiekt. Wówczas nie dało się potwierdzić, czym dokładnie była tajemnicza kula ognia.

W ostatnim czasie w Polsce mogliśmy cieszyć się z innych widowiskowych wydarzeń na nocnym niebie. Nad naszym krajem widoczna była m.in. wyjątkowo intensywna zorza polarna.

Karol Kołtowski, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (51)
Zobacz także