Ktoś obraził cię w internecie? Teraz łatwo go dorwiesz!

Ktoś obraził cię w internecie? Teraz łatwo go dorwiesz!

Ktoś obraził cię w internecie? Teraz łatwo go dorwiesz!
Źródło zdjęć: © bloomua - fotolia.com
22.08.2013 11:00, aktualizacja: 22.08.2013 12:58

Autorzy obraźliwych wpisów na forach internetowych muszą się liczyć z tym, że nie będą anonimowi. Naczelny Sąd Administracyjny wydał właśnie wyrok, który może mocno uprzykrzyć życie tzw. "hejterom". O sprawie informuje "Rzeczpospolita".

Udostępnienia danych z forów internetowych mogą żądać już nie tylko policja, prokuratura czy sąd. Takie prawo ma też każda osoba fizyczna i firma, które wykażą, że jest to niezbędne dla ochrony dóbr osobistych i dobrego imienia. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Czego dotyczyła sprawa?

W omawianej sprawie chodziło o osoby, które inwektywami zamieszczanymi w komentarzach pod artykułami na jednym z największych polskich portali naruszały dobre imię spółki Promedica24. Decyzja Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych o nakazaniu wydawcy portalu udostępnienia pokrzywdzonej spółce IP komputerów oraz adresów mailowych sprawców została zaskarżona do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Ten odrzucił wniosek GIODO, jednak już kolejna instancja - Naczelny Sąd Administracyjny - nie miała żadnych wątpliwości. Pani sędzia Irena Kamińska uzasadniała, że takie dane podlegają ochronie, jednak nie możemy dopuścić, aby obrażanie w internecie było zupełnie bezkarne.

Przełomowe orzeczenie sądu

To przełomowy wyrok, bo dotychczas namierzenie tzw. "hejterów" (czyli osób publikujących w sieci obraźliwe wpisy) było często niemożliwe. Administratorzy stron internetowych twierdzili bowiem, że tylko organy ścigania mogą się domagać takich informacji.

Wyrok oznacza zmianę dotychczasowej praktyki i umożliwia udostępnianie danych na podstawie ustawy o ochronie danych osobowych. A co w przypadku gdy właściciel portalu nie wskaże takiej osoby?

- _ Zainteresowany powinien zwrócić się do GIODO, a ten na drodze administracyjnej nakaże udostępnić takie dane. Przedsiębiorca prowadzący portal może jednak odwołać się od takiej decyzji do sądu administracyjnego _ - mówi adwokat Grzegorz Sibiga.

Źródło: PAP / JG, WP.PL

-/jg/jg

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (173)