Krakowskie Muzeum Narodowe można zwiedzać ze smartfonem

Krakowskie Muzeum Narodowe można zwiedzać ze smartfonem
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

23.02.2012 12:14, aktual.: 23.02.2012 12:26

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Multimedialne informacje o 20 wybranych dziełach z Galerii Sztuki Polskiej XX wieku Muzeum Narodowego w Krakowie mogą uzyskać zwiedzający na ekranach smartfonów dzięki nowemu projektowi realizowanemu przez krakowską placówkę wspólnie z firmą Nokia.

Multimedialne informacje o 20 wybranych dziełach z Galerii Sztuki Polskiej XX wieku Muzeum Narodowego w Krakowie mogą uzyskać zwiedzający na ekranach smartfonów dzięki nowemu projektowi realizowanemu przez krakowską placówkę wspólnie z firmą Nokia.

"Ten projekt przynajmniej w części spełnia marzenie muzealników, aby przedstawiane dzieła sztuki choć trochę ożyły" - powiedziała podczas środowej konferencji prasowej dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Zofia Gołubiew.

Jak podkreśliła, dzięki współpracy z fińskim producentem telefonów zwiedzający będą mogli poznać oglądane dzieła sztuki w szerszym kontekście, uzupełnione o multimedialne prezentacje zawierające dodatkowe informacje o autorach, zdjęcia, grafiki, filmy i odnośniki do innych wystaw.

Marcin Reichman, kierownik projektu z firmy Nokia Poland, poinformował, że przy 2. wybranych dziełach umieszczone zostały specjalne znaczniki, tzw. tagi. Dzięki nim goście, którzy bezpłatnie wypożyczą przy wejściu na wystawę telefon Nokia z technologią NFC (ang. Near Field Communication), będą mogli wysłuchać informacji o obrazach, a także obejrzeć dodatkowe filmy i zdjęcia na ekranie telefonu.

Aby uzyskać te informacje wystarczy zbliżyć tył telefonu do znacznika umieszczonego obok eksponatu, a na ekranie telefonu i w słuchawkach pojawią się przygotowane materiały.

Wśród dzieł opatrzonych tagami są: "Dziewczynka z chryzantemami" Olgi Boznańskiej, "Autoportret w białym stroju" Jacka Malczewskiego, "Infantka V" Tadeusza Kantora, "Melancholik" Wojciecha Weissa.

Projekt będzie realizowany do lipca tego roku. W tym czasie wszyscy odwiedzający Gmach Główny MNK będą mogli bez dodatkowej dopłaty do biletu skorzystać z przygotowanych telefonów i opracowanych materiałów multimedialnych. Ponadto użytkownicy niektórych telefonów komórkowych mogą bezpłatnie pobrać z internetu na swój aparat odpowiednią aplikację.

Jak zaznaczył Reichman, jeśli przedsięwzięcie będzie cieszyć się zainteresowaniem możliwe jest jego kontynuowanie także po lipcu 201. roku. Pomysłodawcy nie wykluczają też dodania kolejnych dzieł do bazy danych.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)
Zobacz także