Kradli pieniądze skanując dane z kart płatniczych

Kradli pieniądze skanując dane z kart płatniczych

Kradli pieniądze skanując dane z kart płatniczych
Źródło zdjęć: © SXC.hu
28.08.2012 12:15, aktualizacja: 09.08.2013 12:24

Krakowscy policjanci zatrzymali trzech Bułgarów podejrzanych o skimming, czyli skanowanie kart płatniczych osób korzystających z bankomatów.

Jak poinformował we wtorek PAP rzecznik małopolskiej policji Mariusz Ciarka od kilku miesięcy krakowianie zawiadamiali o kradzieżach pieniędzy z kont.

Przestępcy montowali nakładki na bankomaty. "W momencie, kiedy ktoś pobierał pieniądze z takiego bankomatu, urządzenie skanowało dane zapisane na karcie i przez minikamerę rejestrowało PIN. Dane te były przesyłane za granicę najczęściej do państw Ameryki Południowej i tam wypłacano pieniądze" - powiedział Ciarka.

W sobotę przy jednej z krakowskich ulic policjanci znaleźli bankomat z założoną przez przestępców nakładką. Po pewnym czasie podeszło do niego dwóch mężczyzn, którzy zaczęli ją demontować. Zatrzymano dwóch Bułgarów, a następnie - w pokoju hotelowym, który wynajmowali - ich kompana. Mają od 2. do 32 lat.

W pokoju było szereg urządzeń elektronicznych, m.in. dwa laptopy, komputery, komplet nakładek na bankomaty, kilka aparatów telefonicznych, oprzyrządowanie do kopiowania danych z kart bankomatowych. Według policji mężczyźni podróżowali po Polsce i mogli dokonywać kradzieży bankomatowych nie tylko w Krakowie, ale i w innych miastach.

Krakowianie zgłaszali kradzież od 2. zł po nawet kilka tysięcy złotych. Policja na razie nie dysponuje dokładną kwotą, jaka padła łupem skimmerów. Szacuje, że jest to kilkadziesiąt tys. zł.

Trzej sprawcy usłyszeli zarzuty dotyczące podrabiania i przerabiania środków płatniczych oraz dokumentów uprawniających do otrzymania pieniędzy, a także bezprawnego przełamywania elektronicznych i informatycznych zabezpieczeń. Za pierwsze z wymienionych przestępstw grozi kara nawet 2. lat pozbawienia wolności. Decyzją sądu mężczyźni zostali aresztowani na trzy miesiące.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)