Koty kochają pudełka, a naukowcy wiedzą co jest tego powodem
Każdy właściciel kota może potwierdzić, że jego pupil domowy jest miłośnikiem pustych pudeł. Nieważne, czy jest to koszyk na zakupy czy walizka, zwierzę zawsze będzie starało się do niego wcisnąć. Naukowcy postanowili przyjrzeć się temu zjawisku.
07.05.2021 10:21
W czasopiśmie Applied Animal Behaviour Science ukazała się ciekawa praca, która zajmuje się tematem zachowania kotów w stosunku do pustych kartonów. Zdaniem badaczy, zjawisko to ma swoje podłoże w sposobie postrzegania świata przez koty. Naukowcy uważają, że jest to wynik zjawiska znanego jako iluzoryczne kontury bądź kontury subiektywne.
Mając świadomość specyficznego zachowania kotów, badacze postanowili sprawdzić czy zwierzęta są również podatne na siedzenie w pomieszczeniach, które są z natury iluzoryczne. Badacze postanowili wykorzystać tendencje kotów do siedzenia w zamkniętych pomieszczeniach i sprawdzić, czy tak samo będą one starały się usiąść w iluzorycznych przestrzeniach przypominających pudełko.
Właściciele zwierząt obserwowali i nagrywali zachowanie swoich kotów, a następnie zgłaszali wyniki codziennych badań badaczom. Ostatecznie eksperymentem objęto ponad 500 kotów domowych i ich właścicieli, z których 30 ukończyło wszystkie badania.
Spośród badanych zwierząt dziewięć kotów wybrało co najmniej jeden bodziec i decydowało się zająć miejsce w konturach wszystkimi kończynami przez co najmniej trzy sekundy.
Na podstawie wyników badań można potwierdzić, że koty wybierały iluzję równie często jak faktyczne pudełka. Zdaniem naukowców oznacza to, iż zwierzęta mogą traktować subiektywne kontury Kanizsa tak samo, jak kontury rzeczywiste.
Nie jest to pierwsze tego rodzaju badanie. Już w 1988 roku został przeprowadzony podobny eksperyment w którym wykorzystano iluzoryczne kwadraty do zbadania podatności dwóch młodych kotek na subiektywne kontury. Badanie wykazało, że koty są podatne na tego rodzaju złudzenie co sugeruje, że postrzegają subiektywne kontury podobnie jak ludzie.