Koszulka, która zmienia wzór pod wpływem... poziomu zanieczyszczenia powietrza

Koszulka, która zmienia wzór pod wpływem... poziomu zanieczyszczenia powietrza

Koszulka, która zmienia wzór pod wpływem... poziomu zanieczyszczenia powietrza
Źródło zdjęć: © YouTube / Aerochronics
28.07.2016 09:58, aktualizacja: 28.07.2016 10:10

Widzieliśmy już buty zmieniające kolor, czy inteligentną biżuterię reagującą na poziom zanieczyszczeń. Teraz projektant mody Nikolas Bentel stworzył kolekcję koszulek, które zmieniają swój wzór, by poinformować użytkownika o złym stanie powietrza w okolicy.

Jakość powietrza pogarsza się w każdym mieście. Szacuje się, że 3. proc. ludzi wdycha niebezpieczne, zanieczyszczone powietrze - powyżej 60 AQI (air quality index). W Pekinie średni wskaźnik AQI wynosi aż 165 jednostek, a w Los Angeles - 110. Lokalne stacje zbierania danych są dla mieszkańców miast bezużyteczne, gdyż skupiają się tylko na wybranym obszarze.

Twórca _ Aerochromics _ wpadł na pomysł, by zaprojektować odzież, która w czasie rzeczywistym wskazywać będzie poziom zanieczyszczenia powietrza. W normalnym stanie koszulka jest czarna, jednak gdy ukryte wewnątrz niej sensory wykryją wartość AQI na poziomie 60 jednostek, aktywowane zostają strefy ciepła, które wywołują stosowne reakcje chemiczne z barwnikiem tkaniny. W efekcie wybrany wzór na koszulce zaczyna przybierać kolor biały. Gdy stanie się on widoczny w 100-procentach, użytkownik wie, że znalazł się w strefie przekraczającej 16. AQI.

W internetowym sklepie projektanta znajdziemy trzy rodzaje koszulek - wykrywających zanieczyszczenia powietrza (w cenie 500 dolarów -2 tys. zł), tlenek węgla (również w cenie 500 dolarów - 2 tys. zł) i materiały radioaktywne (625 dolarów - 2500 zł). Jak działa ten gadżet? Możecie zobaczyć go na filmie umieszczonym w serwisie YouTube.

słk

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Pokemon GO - akcje Nintendo lecą w dół

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)