Kosmiczny triumf Polaków w Bergamo

Kosmiczny triumf Polaków w Bergamo

28.10.2009 14:53

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W październiku, we włoskim Bergamo odbyła się IX Europejska Konwencja Mars Society. Polska reprezentacja, będąca najliczniejszą grupą uczestników zjazdu, zainteresowała zebranych innowacyjnymi projektami i realizacjami.

Polacy zaprezentowali na Konwencji robota marsjańskiego Skarabeusz –. jedynego przedstawiciela Starego Kontynentu w konkursie University Rover Challenge w Stanach Zjednoczonych. Następnie zapoznali gości zjazdu z oprogramowaniem Rover and Orbiter Delta Mars, które umożliwia tworzenie trójwymiarowych wizualizacji powierzchni Marsa. Przedstawione zostały również rozwiązania architektoniczne dla Czerwonej Planety oraz plany rozwojowe Mars Society Polska.

„Nasze inicjatywy zostały odebrane jako dopływ „świeżej krwi”, a ich entuzjastyczne przyjęcie na IX Konwencji Mars Society kolejny raz dowiodło, że przemysł astronautyczny potrzebuje Polaków, którzy mogą wnieść wiele inspirujących rozwiązań. Dla zwolenników eksploracji Marsa jest to okazja do umocnienia i rozwoju w tej dziedzinie, a dla Polski - szansa na korzystanie z międzynarodowych doświadczeń, kontaktów i funduszy”. – komentuje Mateusz Józefowicz, prezes MSP.

„Wyjechaliśmy z Bergamo dumni i usatysfakcjonowani tym, że nasze propozycje, takie jak organizacja X Europejskiej Konwencji Mars Society w Polsce w 201. r. oraz budowa Polskiej Testowej Bazy Marsjańskiej zostały poparte przez przedstawicieli sektora kosmicznego z Europy i Stanów Zjednoczonych – dodaje Łukasz Wilczyński, rzecznik MSP.

O Mars Society
Mars Society Polska (MSP) jest oddziałem stowarzyszenia The Mars Society, które ma na celu doprowadzenie do załogowej misji na Marsa oraz promocję idei jego badań. Organizacja skupia specjalistów z dziedziny astronautyki (takich jak Robert Zubrin, który stworzył projekt kolonizacji Marsa, i Buzz Aldrin, astronauta amerykański, który brał udział w pierwszym lądowaniu na Księżycu), naukowców, filmowców (np. James Cameron)
, pisarzy (Kim Stanley Robinson), entuzjastów – wszystkich, którzy dzielą wizję obecności człowieka na Marsie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (10)
Zobacz także